CTP-BG’nin Mehmetçik mitingi coşkulu bir kalabalığa sahne oldu… CTP-BG Genel Başkanı …

 CTP-BG’nin Mehmetçik mitingi coşkulu bir kalabalığa sahne oldu… CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, UBP’nin 2004’te Kıbrıs Türk halkına referandum hakkını bile vermek istemediğini anımsatarak sordu:

 
Bugün hangi cesaretle iktidara talip oluyorlar?
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG’yi kimsenin bölemeyeceğini belirterek, geçmişte, dönemin iktidarlarının seçimlerde kardeşi, komşuyu ve Kıbrıs Türk halkını birbirine düşman ettiğini yine aynı şeyin yapılmaya çalışıldığını kaydederek, ancak bunun başarılamayacağını vurguladı.
 
Soyer, gerçek dışı söylemler ve erçekleşmeyecek vaatlerle Kıbrıs Türk halkının kandırılamayacağını belirterek, 30 yılda Kıbrıs Türk halkına ne Kıbrıs konusunda, ne de diğer konularda hizmet etmeyenlerin bugün seçim zamanı yine halka gerçek dışı vaatlerde bulunduğunu söyledi.
 
CTP-BG dün akşam Mehmetçik’te görkemli bir miting düzenledi. Mitingde grup Alkapon’un şarkılarıyla coşan CTP-BG’liler, “Yeşil Yolda Hep İleri” “Vur vur inlesin Eroğlu dinlesin” şeklinde sloganlar attı.
 
İskele Aday adaylarının bir kez daha tanıtıldığı mitinge CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bir konuşma yaptı.
Soyer konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının çok seçim dönemi geçirdiğini anımsatarak, bu seçimde de Kıbrıs Türk halkına kazanımlar sağlayan 2004 referandumundaki gibi sağduyunun kazanacağını belirtti.
 
Yıllarca iktidarda bulunan Ulusal Birlik Partisi’nin Kıbrıs Türkü’ne çok büyük kayıplar yaşattığını ve bunların unutulmadığını dile getiren Başbakan Soyer, yıllarca iktidarda kalan UBP’nin popülist yaklaşımlarda ve aşırı partizanca tutumlarda bulunduğunu anımsattı.
UBP’li bazı belediye başkanları ile UBP’li diğer yetkililerinin “ Yine biz geliyoruz. Biz gelince siz kaçacak delik bulamayacaksınız” yönünde söylemelerde bulunduğuna dikkati çeken Soyer, bu tür söylemlerle Kıbrıs Türk halkının korkutulamayacağını vurguladı.
 
Soyer, CTP-BG’nin gerek ekonomik gerekse de Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açılımlarının ortada olduğunu, hükümete geldikten sonra görüşmelerin yeniden başladığını ve ekonomik değerlerin de 4-5 kat arttığını kaydetti.
19 Nisan seçimlerinden sonra da ileriye dönük çalışmaların devam edeceğini ve ne Kıbrıs konusunda ne de ekonominin gelişmesi konusunda Kıbrıs Türk halkının önünün tıkanamayacağını ifade eden Soyer, 2004’te Kıbrıs Türk halkına referandum hakkını bile vermek istemeyenlerin bugün hangi cesaretle iktidara talip olduklarını sordu.
 
Annan Planı’nı reddeden ve halka referandum hakkını vermeyen zihniyetin Rumların tek yanlı AB’ye girmesine neden olduğunu kaydeden Soyer, “Tüm bunlardan ders alıp yaptığı hatayı kabul edeceğine,  yerine aynı Eroğlu 2003 sonrasında bu kez CTP’nin geçirdiği referandum yasasının iptali için anayasa mahkemesine başvurdu. Şimdi ise görüşmelerde Cumhurbaşkanı’nı desteklediklerini söylüyorlar. Bunlar ne kadar tezat davranışlar” dedi.
 
Konuşmasında ekonomik gelişmeleri de anlatan Başbakan Soyer, 5 bin dolardan alınan kişi başına düşen milli gelirin, 15 bin dolar düzeyine çıkarıldığını, bankalardaki 1.5 milyar dolarlık mevduatın, 5 milyar düzeyine ulaştığını, üniversitelerdeki öğrenci sayısının 38 binden 48 bine çıktığını, 78 bin elektrik sayacına karşın bugün ülkede 148 bin sayacın bulunduğunu ifade etti.
 
Başbakan Soyer, CTP-BG’nin birinci ve en büyük parti çıkarak, Kıbrıs sorununu eşitlik temelinde çözüme kavuşturmak ve ekonomiyi daha ileriye götürmek için yeşil yolda yürümeye devam edeceklerini vurguladı.