CTP-BG’nin Doğancı’da gerçekleşen ‘Yeşil Yol’ mitinginde barış mücadelesinin unutulmadığı vurgulandı…

 CTP-BG’nin Doğancı’da gerçekleşen ‘Yeşil Yol’ mitinginde barış mücadelesinin unutulmadığı vurgulandı…

 
Barış ateşleri ve yeşil yolun coşkusu birleşti
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP – BG) Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer Kıbrıs Türk halkının barış mücadelesindeki ilk ateşin Doğancı’da yakıldığını anımsatarak, “barış ateşi hala sürüyor” dedi.
 
CTP-BG, dün akşam Güzelyurt-Lefke bölgesindeki ilk mitingini Doğancı’da gerçekleştirdi. Doğancı mitinginin ardından Soyer, Değirmenlik ve Geçitkale’de düzenlenen mitinglere katılarak halka hitap etti.
 
Yüzlerce aracın konvoy oluşturarak akın ettiği Doğancı’daki miting, CTP-BG’nin zafere doğru ilerlemekte olduğunun da göstergesi oldu.
Doğancı’daki miting, CTP-BG Güzelyurt İlçe Başkanı Niyazi Düzgün’ün ilçe adaylarını kürsüye tek tek çağırıp takdimiyle başladı. Ardından CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, halka hitap etti. Konuşması sık sık sloganlar ve tezahüratlarla kesilen Soyer, konuşmasına 2003 Aralık ayında Doğancı’da başlatılan ve dalgalar halinde tüm Kuzey Kıbrıs’a yayılan barış ateşlerini anımsatarak başladı. Soyer, barış ateşleri ile birlikte Kıbrıs Türk halkının dünyayla bütünleşme sürecinin de temelinin atıldığını vurguladı.
Çözümle birlikte Brüksel’de eşit temsiliyet hakkı elde edileceğini de kaydeden Soyer, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) yanlış politikaları yüzünden Kıbrıs Türk halkının da yıllar boyu kendi içine kapanmaya mahkûm edildiğini anımsattı.
 
UBP’nin yıllardır çaldığı aynı plağı yine dinletmeye çalıştığına işaret eden Soyer, UBP’nin serbest bölge ile ilgili önerisini eleştirerek, bunun AB normları ile ters düştüğünü vurguladı. CTP-BG’nin halkla birlikte inşa ettiği yeşil yolda, barış, demokrasi ve çözüm temelinde ilerlediklerini de ifade eden Soyer, geri vitesi söküp attıklarını vurguladı ve “artık geri dönüş yok” dedi.