Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, istihdam edilen KTHY çalışanlarının kıdem tazminatı ve almaları gereken haklarla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

 YORGANCIOĞLU: “İSTİHDAM EDİLEN KTHY ÇALIŞANLARININ KIDEM TAZMİNATI VE ALMALARI GEREKEN HAKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIN BİR AN ÖNCE YAPILMASI GEREK

ATAKAN : “ÇALIŞANLARIN HAKLARINI ALABİLMESİ İÇİN MÜCADELE DEVEM EDECEK”

Lefkoşa, 26 Haziran 12 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, istihdam edilen KTHY çalışanlarının kıdem tazminatı ve almaları gereken haklarla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, devletin bunun için bir kaynak yaratması gerektiğine dikkat çekerek, bunun için sorumluluğun UBP hükümetinin omuzlarında olduğunu kaydetti.

ATAKAN

Buran Atakan başkanlığındaki Hava Sen yetkilileri, CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek, KTHY çalışanlarının yeniden hayata tutunmasında verdikleri destek için CTP ve Yorgancıoğlu’na teşekkür etti. Atakan, istihdam edilen KTHY çalışanlarının hala devam eden sorunlarını da Yorgancıoğlu’na aktardı.

KTHY çalışanlarının yeniden istihdamının Özelleştirme Yasası’na bağlandığını ve 7 Mayıs itibarıyla bu istihdamların yapılmaya başlandığına işaret eden Atakan, uzun süren yolun sonunda bu yaraların biraz olsun sarılmaya başlandığını söyledi.

KTHY çalışanlarının tamamının istihdamının sağlandığını belirten Atakan, ancak, çalışanların hak ettikleri noktalarda olmadıklarını, istihdamlar yapılırken çalışanların kadro görevlerinin göz ardı edildiğini savundu.

“Sorunlar çözülmüş gibi görünmesine rağmen sıkıntılar devam ediyor” diyen Atakan, çalışanların hayatlarını idame ettirebilecek kadar maaş aldıklarını, ancak, borçlarının faizlerinin her geçen gün arttığını söyledi.

Sıkıntıların önüne geçilebilmesi için CTP’den destek beklediklerine dikkat çeken Atakan, çalışanların haklarını alabilmesi için mücadelenin devem edeceğini sözlerine ekledi.

YORGANCIOĞLU

CTP BG Genel Başkanı Özkan Yogancıoğlu da, KTHY çalışanlarına verdikleri desteği, teşekkür için yapmadıklarını belirterek, görevleri olduğu ve toplumsal yayar sağlamak için yaptıklarını kaydetti.

Sorunların zamanında çözülmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, sorun zamanında çözümlenmiş olsaydı, bugün yaşan sıkıntıların bir çoğunun yaşanmamış olacağına inanç belirtti.

Bugüne kadar çalışanlardan intihar edenler olduğunu, borçlarını ödeyemeyenlerin mahkemeye düştüğünü, bazı ailelerin dağıldığını belirten Yorgancıoğlu, konu hakkında hükümete eleştirilerde bulundu.

Hiçbir yasanın KTHY çalışanlarının istihdamını engellemediğini ifade eden Yorgancıoğlu, “UBP hükümetinin yaptıklarının bedelini ödeyeceğini biliyoruz” dedi.

KTHY çalışanlarının istihdamını öngören yasanın, çalışanları kamu görevlilerinden ayırdığını, bunun da Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunan Yorgancıoğlu, istihdam edilen KTHY çalışanlarının kıdem tazminatı ve almaları gereken haklarla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.