Kıbrıs’ta barış ve demokrasi mücadelesinin simge isimlerinden, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’nin merhum genel sekreteri Naci Talat Usar, 21. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Naci Talat’ın kendilerine bıraktığı mirasın, “anlayış, insan sevgisi, nitelikli bir demokrasi, insanı kucaklayan bir yapı ve federal çözüm mücadelesi” olduğunu söyledi.

Naci Talat’ın Lefkoşa Mezarlığı’ndaki yeniden düzenlenen kabri başında saat 10.00’daki anma töreni, anısına saygı duruşuyla başladı. Törene, Naci Talat’ın eşi Vesile Usar ve aile bireyleri, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı CTP/BG’li milletvekilleri, partililer, sivil toplum örgütleri ve arkadaşları katıldı.

Yorgancıoğlu’nun konuşmasından sonra Naci Talat’ın mezarına kırmızı karanfiller bırakılıp  kırmızı çiçek yaprakları serpildi.

YORGANCIOĞLU: “21. HASRET YILI”

“Bugün Naci Talat’ın 21. hasret yılıdır. O’nu hasretle anıyoruz” diyen Yorgancıoğlu, Talat’ın ölümüyle ülkede yürütülen kavganın bir neferini;  kendilerininse yüreği insan sevgisiyle dolu, Kıbrıs Türk halkının daha iyi bir demokrasiye kavuşması ve barışa ulaşılması için mücadele eden bir dost yitirdiklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, Naci Talat’ın, siyasi fikir ayrımı yapmadan herkesi kucaklayabilen bir insan olduğunu kaydederek, bugün toplumsal varoluş mücadelesinde, siyasal iradeye sahip çıkma kavgasında O’nun eksikliğini çok yakından hissettiklerini ve mücadele azmini kalplerinde, ruhlarında taşıdıklarını, söylediklerini rehber edindiklerini vurguladı.

Naci Talat Usar’ın “Demokrasiyi süs olarak değil, yaşam tarzı olarak algılayan bir kişiliği vardı” diyen CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bugünkü iktidarın demokrasiyi istediğini yapma gibi algılaması nedeniyle kendi dışındaki insanların düşüncelerinin kaale almadığını belirterek, “Demokrasinin herkes için gerekli bir yaşam biçimi olduğu bir o kadar daha önem kazanmaktadır” ifadesini kullandı.

Özkan Yorgancıoğlu, “Bize bıraktığı miras, anlayış, insan sevgisi, nitelikli bir demokrasi, toplumun bütününü kucaklayacak genişlikte bir yapı, anlayış ve bu ülkenin federal bir çözüme kavuşması adına yürütülen mücadelenin toplamıyla bir bütündür” dedi.

“EKSİKLİĞİNİ ÇOK DERİNDEN HİSSEDİYORUZ”

Yorgancıoğlu, Naci Talat Usar’ın eksikliğini çok derinden hissettiklerini, O’nu özlediklerini, andıklarını ve idealleri doğrultusunda kavga vermeyi sürdürme sorumluluğunu, yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, konuşmasını “Yürütmek zorunda olduğumuz kavganın ciddiyetiyle daha yoğun, daha hedefe yönelik, daha sonuç alıcı kavgamızın başarılarla dolu olmasını dilerim” diyerek tamamladı.

NACİ TALAT YARIN İNGİLTERE’DE DE ANILACAK

Öte yandan,  Naci Talat Usar, ölümünün 21. yıldönümünde Londra Dayanışma Derneği’nin yarın düzenleyeceği törenle İngiltere’de de anılacak.

CTP/BG’den yapılan açıklamaya göre, yarın akşam 19.00’da, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi binasında yapılacak  “Naci Talat’ı Anma Gecesi”ne, CTP/BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ve Örgütlenme Sekreteri Ahmet Barçın da davetli olarak katılacak.