CTP-BG İskele Ocak Örgütü’nün düzenlediği, “Son Siyasal Gelişmeler” adlı kitle toplantısı büyük bir katılım ile dün akşam (24 Haziran) CTP-BG İskele İlçe binasında gerçekleştirildi.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy kitle toplantısında yaptığı konuşmada katılımcıları ülkede yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında bilgilendirerek, CTP-BG’nin izlediği politikaları anlattı. Ülkede çok ciddi bir siyasi kriz yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Akansoy, ülke şartlarının bugün düne göre daha zorlaştığının altını çizdi. CTP-BG’nin ülkede kurulduğu yıldan beridir daha demokratik ve sivil bir yönetim için mücadele ettiğini söyleyen Akansoy, Kıbrıs Türk Halkının dünden bugüne çok yönlü bir kuşatma altında olduğunu vurguladı.
EROĞLU-KÜÇÜK KAVGASI DEĞİL, DERİN GÜÇLERİN KAVGASI
UBP’nin batmış bir gemi durumunda olduğunu ve ikiye bölündüğünü söyleyen Akansoy UBP içinde görünürde yaşanan Eroğlu-Küçük kavgasından öte esasta derin güç odaklarının kavgası olduğunu anlattı. CTP-BG’nin bugün ülkede uygulanan ekonomik programa karşı olduğunu ifade eden Akansoy, uygulanan ekonomik paketin halkı fakirleştirdiğini, orta kesimi yok ettiğini, yaşanan sorunlara çare üretmediğini sadece %7’lik bir kesimin zenginleştirildiğini vurguladı. Uygulanan ekonomik paket ile birlikte ülkedeki orta kesimin ezilip yok edilmek istendiğini belirten Akansoy, demokrasilerde istikrarı ayakta tutanın orta kesim olduğuna dikkat çekerek aslında bu ekonomik paketin ülke demokrasisi ve Kıbrıslı Türklerin varlığına dair ciddi bir yıkım paketi olduğunu ifade etti.
TÜRKİYE’Yİ AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE ELEŞTİRİYORUZ!
Ülkenin UBP’nin politikasızlığı nedeniyle yangın yerine döndüğünü anlatan Akansoy, en erken zamanda UBP’yi devirip Kıbrıs Türk Halkını iktidara getirilmesi gerektiğini söyleyerek tek alternatifin CTP-BG olduğunu belirtti. CTP-BG olarak Türkiye ile ilişkilerde her zaman düzeyin korunduğunu söyleyen Akansoy, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile yapılan tüm görüşmelerde yapılan yanlışlarla ilgili olarak eleştirilerini sakınmadan, açık ve net bir şekilde dile getirdiklerini ifade etti.
ŞUBAT 2013’E KADAR İLERLEME YOK
Kıbrıs sorununa da değinen Asım Akansoy, Eroğlu’nun izlediği yanlış politikalar nedeni ile görüşme sürecinin kesildiğini ve Rum Başkanlık seçimlerinin yapılacağı 2013 yılına kadar da bugünkü durumun devam edeceğini belirtti. Son olarak ortaya atılan “Güven Artırıcı Önlemler Paketi”nin durumu kurtarmak düşüncesi ile ortaya çıktığını ifade eden Akansoy, Şubat 2013’e kadar BM ve AB’nin de herhangi bir ilerleme beklemediğini anlattı.
KUŞATMA ALTINDAYIZ
CTP-BG’nin bugün bir seçim olsa birinci parti çıkacağını belirten Akansoy, “Bu ülkedeki yıkım ve kuşatma politikalarına karşı tek alternatif güç CTP-BG’dir” dedi. Toplumun tüm kesimlerinin etkilendiği yıkım sürecinden çıkmak için tüm toplum kesimleriyle birlikte yapılan bu saldırıya karşı durulması gerektiğinin altını çizen Akansoy, ülkede yaşanan ve basına AK Parti-Asker kavgası olarak yansıyan UBP içi hesaplaşmaların memleketimize büyük zarar verdiğini ifade etti.
İnsanların ekmek derdinde iken UBP’nin koltuk kavgasına tutuştuğunu ve siyasi sistemi yıprattığını ortaya koyan Akansoy, “CTP-BG ilkeli duruşunu bugün de yarın da sürdürerek günlük çıkarlar adına kirletilen siyasete asla ortak olmayacaktır” dedi. CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy konuşmasının sonunda, “Biz Kıbrıs Türk Halkından yana, ilkelerimiz çerçevesinde kavgayı ileri götüreceğiz” dedi.