Din, dil, mezhep, ırk, renk farkı gözetmeden herkesin katıldığı ve barış, dostluk, kardeşlik hedefi ile yapılan ve dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Londra Olimpiyatları’nı bir kez daha hem sevinerek ama hem de buruk bir duygu ile karşılıyoruz.

Seviniyoruz çünkü dünya halkları arasında barışın ve dostluğun gelişmesine katkı koyacak bir organizasyona dünyamız tanıklık yapacak ancak Kıbrıs Türk halkı olarak çözümsüzlük koşullarının dayattığı izolasyonlar nedeni ile sporcularımızın böyle bir organizasyona katılma haklarının ellerinden alınması yüreklerimizi buruyor. Sporcularımızın başkaları adına bunu yapar olması bizlere yapılan bir haksızlık olarak ortada duruyor.
Olimpiyat komitesinin ve olimpizm ruhunun amacı tüm dünya halklarının barış, dostluk ve kardeşlik duygularını geliştirmekse, Kıbrıs’ta çözüme ulaşana kadar ülkemiz sporcularının aynı duygularla bu ideallere katkı koymalarına bir çözüm bulunması kaçınılmazdır. Bu olimpizm ruhunun verdiği bir hak olma yanında 2004 Referandumu’nda Kıbrıslı Türklerin ‘evet’ demiş olmasının da yarattığı bir hak olmalıdır.
Kıbrıs sorunu çözülene kadar Kıbrıslı Türklerin, olimpiyat bayrağı altında bile olsa katılımlarına olanak verilerek bir yandan mevcut olimpizm ruhuna yapılan haksızlık ortadan kaldırılmalı diğer yandan da Kıbrıslı Türklerin dünya barışına spor alanında da katkı koymalarının yolu açılmalıdır.
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler