“19 Nisan 2009 seçimlerine hazırlanan partimiz kendi içindeki demokratik süreçleri yaşamaktadır. Her demokratik süreçte bir kısım sıkıntıların olması doğaldır

“19 Nisan 2009 seçimlerine hazırlanan partimiz kendi içindeki demokratik süreçleri yaşamaktadır. Her demokratik süreçte bir kısım sıkıntıların olması doğaldır. Önemli olan genel iradenin ve demokratik anlayışın bu sürecin sağlıklı sonuçlanmasını sağlamaktır. Diğer partiler aday saptama ve sıralama yöntemlerini dahi açıklayamazken, kurumsallaşma noktasında çok ileri ve demokratik adımlar atan CTP-BG tüm ilçelerde aday listelerini belirlemektedir. Bu sürecin içerisinde elbette iradenin belirlediği bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. Herkes açısından çıkan sonuç bir değer yaratmaktadır. Lefkoşa ilçe örgütümüzde kongre sonrası oluşan bir kısım gelişmeler tüm parti örgütünde değerlendirmeye alınmıştır. Ancak bazı siyasi güçler CTP-BG’de meydana gelen sıkıntıları kendi gözlerindeki merteği görmezden gelen bir tutum içine girerek siyasi ranta çevirmeye çalışmıştır. Daha geçenlerde UBP Kurultayı’nda cereyan eden karşılıklı suçlamaları izledik, ancak bu sürecin parti içi bir durum olduğu gerçeğinden hareketle izlemekle yetindik. Aksi durumda UBP Genel Başkan adaylarının söylemlerinden yola çıkarak siyasi roman dahi yazabilirdik. Bütün bunların bilincinde olarak gelişmeleri değerlendiren arkadaşlarımız bu sorunu aşmak için özverili yaklaşımlar ortaya koymuşlardır. Bu özverili yaklaşımlar ortaya koyan arkadaşlarımızın tümünü kutlarım.
Nihayetinde Şevket Abohorlu arkadaşımız bizzat bana gelerek partimizin bu spekülasyonların tarafı yapılmaması ve hep beraber 19 Nisan seçimlerinden birinci ve en başarılı şekilde çıkmamız için Lefkoşa milletvekilliği adaylığından çekildiğini iletmiştir. Şevket arkadaşım tüm arkadaşlarıyla beraber kol kola çalışma yapmaya ve Lefkoşa’da partimizin en iyi sonucu elde etmesi için her türlü katkıyı koyacağını da söylemiştir. Kendisine bütün partimiz adına teşekkür ettim ve adaylıktan çekilmesi talebini bu koşullarda kabul ettim.
Bu durumda CTP-BG Lefkoşa bölgesi milletvekili adayları tüzüğe ve yönetmeliğe göre şu şekilde belirlenmiştir:
1. Ali Volkan, 2. Özkan Yorgancıoğlu, 3. Özdil Nami (Kontenjan), 4. Koral Aşam, 5. (Kontenjan-henüz boş), 6. Ali Seylani, 7. Ahmet Uzun, 8. Özdemir Gül (Kontenjan), 9. Mustafa Yektaoğlu, 10. Ahmet Barçın, 11. Emel Ulaş, 12. Ahmet Derya, 13. Haluk Mut, 14. Alpay Afşaroğlu, 15. Erdoğan Sorakın, 16. Kadri Fellahoğlu.
Bu arada parti Genel Başkanı olarak parti Merkez Yönetim Kurulu’nun kararıyla oluşturulan Merkezi Seçim Bürosu ve tüm ilçelerde oluşturulan İlçe Seçim Kurulu Başkan ve yöneticilerine seçimin yönetimi konusunda tam yetki ve sorumluluk verdiğimi ve hedefin ‘25 artı’ olduğunu ilettiğimi tüm kamuoyuna bildiririm.”

Ferdi Sabit Soyer
Genel Başkan
CTP-BG