CTP-BG İskele Milletvekili adayları ve sıraları da belirlendi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) İskele milletvekili adayları ve sıraların belirlenmesiyle CTP-BG’de bazı kontenjan adayları dışında tüm adaylar belirlendi.

CTP-BG İskele Milletvekili adayları ve sıraları da belirlendi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) İskele milletvekili adayları ve sıraların belirlenmesiyle CTP-BG’de bazı kontenjan adayları dışında tüm adaylar belirlendi. Bu akşam (15 Şubat Pazar) İskele Belediyesi Kapalı Kültür Salonu’nda gerçekleşen oylama sonucu CTP-BG İskele milletvekili adayları ve sıraları şöyle oluştu:

1- Önder Sennaroğlu

2- Hüseyin Mülazim

3- Bayram Anter (kontenjan)

4- Saffet Mehmetalioğulları

5- Hürrem Tulga

Coşkulu ve yoğun bir katılımla gerçekleşen gece divan başkanı ve üyelerinin belirlenmesiyle başladı. Gecede konuşma yapan CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 19 Nisan’da yapılacak olan erken genel seçimin önemine değinerek, seçime giderken siyasi partilerin kullandığı metotların son derece önemli olduğunu ve bunlara bakarak siyasi partilerin değerlendirilebileceğini belirtti.

Soyer, CTP-BG’nin son derece demokratik bir metotla milletvekili adaylarının seçimi ve sıralamasını yaptığını, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) anti demokratik bir şekilde aday belirlediğini ve şimdiye kadar aday adaylarını bile açıklamadıklarını ifade etti.

UBP’nin aday adaylarının hala açıklanmadığını ve bu adayların kim olduğu sorulduğunda adaylarla ilgili inceleme yapıldıktan sonra açıklama yapılacağının söylendiğini belirten Başbakan Soyer, Ulusal Birlik Partisi’ne aday başvurusu için 3 buçuk milyar istendiğini, ne kadar insanın 3 buçuk milyar verdiğini, incelemenin ne şekilde yapılacağını, ne kadar süreceğini ve adayların nasıl belirleneceğinin açıklanmadığını ve UBP’nin bu nedenle anti demokratik bir yolla aday belirlediğini belirtti.

Geçmişte insanların CTP’li olduğu için dışlandıklarını ve birçok insanın anti-demokratik uygulamalara maruz kaldıklarını belirten Başbakan Soyer, çözüm isteyenlere Rumcu, Avrupa Birliği’ni destekleyenlere Enosis’ci diyen kişilerin ise bugün Ulusal Birlik Partisi’nin aday listesine girdiğini, ancak ülkede 2003 yılı sonrasında CTP sayesinde demokrasi yolunda çok önemli ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

UBP’nin hükümette olduğu dönemlerde yaptığı yanlış icraatlardan dolayı ekonominin ve altyapının gelişmediğini, Rum tarafının ise haksız bir şekilde tek yanlı olarak Avrupa Birliğine üye olduğunu ifade eden Soyer, 2003 yılından önce ülke bütçesinin % 47’sinin Türkiye’den gelen yardımlarla karşılandığını, bugün ise ülke bütçesinin sadece % 18’inin Türkiye tarafından desteklendiğini ve Türkiye’den gelen yardımların ise artık maaş ve ücretler için harcanmadığını, bu desteklerin yol, su ve elektrik santrali gibi altyapı yatırımları için kullanıldığını vurguladı.

Yeşilköy’de deniz suyu arıtma tesisinin kurulacağını da açıklayan Başbakan Soyer, bu sayede bölgedeki köylerin 24 saat kesintisiz içme suyu alabileceklerini ve buradaki aküferin de korunacağını söyledi. Soyer, ayrıca Karpaz bölgesine İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kurulması için izin verildiğini, bu bölgeye Çevre Bilimleri Fakültesi’nin de kurulacağını ve Yeni Erenköy’e ise 200 milyon Euro’luk yat limanı projesinin kurulması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yaptığı konuşmada Başbakan Soyer, bu iktidar döneminde İskele’nin bucak olmaktan kurtulduğunu ve ilçe merkezi olduğunu, mahkemeler ile diğer devlet dairelerinin açılmaya başladığını, polis merkez binasının ise açıldığını belirtti.

Başbakan Soyer sağlıkta otomasyon sistemine geçildiğini, Avrupa Birliği standartlarında, demokratik, modern ve çağdaş bir şekilde yeşil yolda kararlılıkla yürüdüklerini, 19 Nisan’da yapılacak olan erken genel seçimde ise hedeflerinin İskele’den 3 milletvekili çıkarmak olduğunu vurguladı. Konuşmasının sonunda ise Başbakan Soyer kontenjan adayı olan Bayram Anter’i tanıttı ve ardından milletvekili adaylarının seçimi ile sıralama işlemine geçildi.