Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel ve İnterseks Birliği ( ILGA-Europe) yetkilileri CTP-BG’yi ziyaret ederek Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.

ILGA Politika Direktörü Silvian Agius ziyarette yaptığı konuşmada birliklerinin 48 ülkede faaliyet gösteren bir kuruluş olduğunu ifade ederek CTP-BG’yi ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Birlik olarak birçok faaliyetler gösterdiklerini anlatan Agius ziyaretlerinde esas üzerinde durmak istedikleri konunun Kuzey Kıbrıs’ta cinsel farklılıkların yasal bir suç olarak nitelendirilmesi olduğunu söyledi.

Avrupa ülkeleri arasında bir tek Kuzey Kıbrıs’ta bu durumun yasalarla yasaklanmış olduğuna değinen Silvian Agius bu konuda CTP-BG’den destek talep ettiklerini belirterek 2003 yılında Azerbaycan’da bu durumun düzeltilmesiyle Kuzey Kıbrıs’ın bu alanda tek kaldığını sözlerine ekledi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ziyarette yaptığı konuşmada ilerici bir parti olarak bireylerin cinsel tercihlerine saygılı olduklarını ifade ederek bu alanda hükümetin yapacağı her girişimi destekleyeceklerini dile getirdi.

Ülkedeki siyasi şartlar gereği muhalefetin hazırladığı yasa tasarılarının iktidar tarafından dikkate alınmadan ret edilmesinden dolayı bu konuda girişim başlatmadıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, “Bizler bireylerin cinsel tercihlerine saygı duyuyor ve sırf bu yüzden yasalarla cezalandırılmalarına karşı çıkıyoruz” dedi.