Özker Özgür ölümünün 7. yılında AKM’de düzenlenen panelde anıldı…

CTP-BG’nin ev sahipliğinde dün akşam (26 Kasım) düzenlenen panelde merhum Genel Başkan Özker Özgür ölümünün yedinci yılında sevenleri ve mücadele arkadaşları tarafından anıldı. Panelin moderatörlüğünü CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy yaparken, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, AKEL Polit Büro Üyeleri Nikos Mouduros ve Yannis Kolokodiadis ve çok sayıda mücadele arkadaşı katıldı. Rahatsızlığı nedeniyle panele katılamayan DİSİ Milletvekili Keti Klerides’in de mesajı okundu.
TÜM KIBRIS İÇİN ÇALIŞTI
Panelin açılış konuşmasını yapan Asım Akansoy, merhum Genel Başkan Özker Özgür’ün ilkeli duruşu, tutarlılığı, üreten kişiliği, diplomatik kapasitesi, sürekli kendini geliştirmesi ve adanın birleştirilmesi için Kıbrıslı Türkler başta olmak üzere tüm Kıbrıslıların ve insanlığın refah ve mutluluğunu gözeten bir lider olduğunu ifade etti. Akansoy’un açılış konuşmasının ardından Özker Özgür’ün siyasi yaşamından kesitler sunan kısa film gösterildi.
CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Özker Özgür’ün oğlu Birikim Özgür gecede yaptığı konuşmada Özker Özgür’ün hayatı boyunca Kıbrıs’ta barış, federal çözüm, birlikte yaşama ve sosyal adalet konularında mücadele ettiğini vurguladı. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da yaptığı konuşmada Özker Özgür’ün Kıbrıs sol siyasetinin önemli mihenk taşlarından olduğunu vurgulayarak kendisine gençlik yıllarında güvenerek verdiği görevleri ve Özker Özgür ile yaşadığı anılarını anlattı.
HEM ÖĞRETİCİ HEM NEŞELİYDİ
Konuşmaların ardından panelin konuşmacıları CTP-BG eski Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve Barış Burcu tanıklık ettikleri Özker Özgür’ün siyasi yaşamından kesitler anlattı. Yıllarca merkez yönetim kurulunda Özker Özgür ile birlikte çalışma şansı yakaladığını anlatan Barış Burcu, Özker Özgür’ün konulara karşı yaklaşımında her zaman için fıkrasal bir üslubu olduğuna değindi. DP-CTP Hükümeti’nin kuruluşu öncesinde yaşanan tartışmalarda Özker Özgür’ün kendisine sünnetçi fıkrası anlattığını söyleyen Burcu, Özker Hoca’nın hem öğretici hem de neşeli bir anlatım tarzı olduğuna vurgu yaptı.
2 MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN BAYRAM HAVASI
Ferdi Sabit Soyer ise yaptığı konuşmada CTP ve Kıbrıs Türk siyasal tarihinin süreçlerinden yola çıkarak Özker Özgür’ü ve olaylara yaklaşımını ele aldı. 1976 seçimlerinde CTP’nin 2 milletvekilliği kazanması karşısında bayram yaptıklarını anlatan Ferdi Sabit Soyer, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun devlet başkan yardımcılığına adaylık sürecinin sonucunda yüzde 20 oy almasının o dönem için çok büyük bir gelişme olduğunun altını çizdi.
Toplumsal ve siyasi gelişmeler karşısında Özker Özgür ve Naci Talat’ın geliştirdiği politik yaklaşımın Kıbrıs Türk sol hareketinin mihenk taşı olduğunu ifade eden Soyer, Kıbrıs Türk siyasi yaşamında hem Özker Hoca’nın hem Naci Talat’ın ayrı ve çok özel yerleri olduğunu söyledi.
ANILAR DUYGULANDIRDI
Panel konuşmacıları Barış Burcu ve Ferdi Sabit Soyer’in ardından söz alan Mehmet Civa, Özker Özgür’le yaşadığı anıları anlatmasıyla salonda duygu dolu anlar yaşandı. Güzelyurt’un çok coşkulu bir kitleden oluştuğunu anlatan Civa, Özker Hoca’yı her Güzelyurt’a geleceğinde araba ve motor konvoyu ile yolda karşıladıklarını ve üstü açık arabanın içerisinde halkı selamladıklarını söyleyerek ilk başlarda Özker Hoca’nın buna tepki göstermesine rağmen sonraları buna alıştığını ifade etti.
KİMSEYE KIRGIN DEĞİLDİ
BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Özker Hoca’nın ölümünden bir hafta önce yaptıkları konuşmada hocanın kendisine geçmişte yaşananlardan dolayı kimseye kırgın olmadığını ve herkesi affettiğini anlatarak hep birlikte mücadele etmenin en doğru yol olduğuna değindi. Özker Özgür ile uzun yıllar siyasi mücadele verdiklerinin altını çizen İzcan, Hoca’nın daima, ‘biz kedileri toplayıp bir torbaya koydular ve ağzını bağladılar. Biz birleşip torbanın ağzını yırtıp kurtulacağımıza torbanın içinde birbirimizi parçalarık’ dediğini anlatarak Özker Özgür’ün birlikte mücadeleye olan inancını ifade etti.