Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2 Temmuz’da başladığı yaz tatilini tamamlayarak bugün ilk toplantısını yaptı.

Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında saat 11.00’de başlayan toplantıda ilk olarak bazı tasarıların ivedilikleri için tezkereler okundu. Bu sırada bazı milletvekilleri de söz aldı. Kürsüye çıkan CTP-BG Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, çeşitli fonların UBP Hükümeti tarafından istihdamlar ve kurultaya yönelik faaliyetler için kullanıldığını savundu. Bir önceki dönemde 52 yasa geçirildiğini ancak komitelerde 87 yasa tasarısı önerisinin beklediğini hatırlattı. 9 Sayıştay raporunun da bekletildiğini belirten Yorgancıoğlu, “Bu rakamlar işlerimizin yarısından azını yaptığımızın göstergesidir. Komite başkanlarının komiteleri çağırmaması, UBP’nin kendi yandaşlarının çıkarlarını gözeten yasa tasarılarını önceye alması böylesi bir durumu ortaya çıkardı” dedi.

FONLARDAKİ PARALAR NERDE KULLANILDI?

Spor Fonu’nda toplanan paranın nasıl kullanılacağıyla ilgili konuşmasını sürdüren Yorgancıoğlu, “Bu fonda biriken para spor alanında kullanılıyor. Bunun dışında kullanımı zaten yasaklanmıştır ancak Maliye Bakanı bu fonu maaş ödemelerinde dahi kullanıyor. Belki kurultaya yönelik verilen sözler için istihdam alanında da kullanmayı düşünüyor. İrsen Bey, ‘hep bana, hep bana’ diyor. Bu fonları kendi aranızda nasıl paylaştığınızı görüyoruz” dedi.

Bütçede konu olan başka fonlar olduğunu da belirten Yorgancıoğlu, sabit kameralardan toplanan 10 milyon TL’nin nerede olduğunu sordu. Yorgancıoğlu, “Kameraların elektrik borçlarını neden ödemiyorsunuz? Ne yaptınız bu paraları? Sipariş ettiğiniz, devriye gezecek olan 10 adet beyaz arabanın kameraları da şirket tarafından gönderilmiyor. Çünkü kameraların parasını da ödemedeniz. Şimdi karşımıza çıkmış fonları nasıl kullanacağız diye tasarı hazırlıyorsunuz. Niye? Yağma Hasan’ın Böreği gibi kullanasınız diye mi? Halkın sorunları ortada dururken hükümet çare üretecekken nelerle uğraşıyorsunuz. Yazıktır, günahtır” dedi.

BAŞBAKANLA İLGİLİ YAYIMLANAN BELGE

“Başbakan İrsen Küçük’ün 8 bakana kurultaya yönelik talimatlar verdiği yönünde bugün bir gazetede yayınlanan belgenin doğru olmadığını” söylüyorsunuz diyen Yorgancıoğlu, bu belgenin doğru çıkması halinde hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi. “Hükümet ak-pak mıdır? Yazılı talimat yoksa bile yaptığı aynen budur! Sabahleyin geldiğimde üç tane yeni çalışan gördüm. Kimsenin ekmek parasıyla oynamak istemem ama yapılan bunlardır. Kurultay sonrası için söz vermiyor musunuz? Bunu herkes söylüyor, kongrelerde bundan başka konuşulan bir şey mi var? Talimat imzalamadınız ama fiilen yapıyorsunuz. Arsa dağıtıyorsunuz. Bütün delegelerinize iş vereceksiniz diye haber saldınız. Sadece Güzelyurt’ta 72 kişiye söz verdiniz. 2003 yılında seçimden önce istihdam ettiniz ve başınıza giydiniz. Şimdi tedbirli davranıyorsunuz. Vatandaşlıkları da otomatiğe bağladınız. Her Bakanlar Kurulu’nda sekiz on tane vatandaşlık dağıtıyorsunuz.  UBP’nin hükümetteki miadı dolmuştur. Kendi onuruyla istifa etmesi gerekir. Seçime gitmezseniz bu halk sizi sürükleye sürükleye götürecektir” dedi.

BORÇLAR YÜZÜNDEN İNTİHAR VAKALARI ARTTI

Borçlar yüzünden ülkedeki intihar vakalarının korkunç derecede arttığını vurgulayan Yorgancıoğlu, “UBP Hükümeti’nin, halkı soktuğu durum ortadadır. Sorun çözmek esas olmalıdır. Geçici palyatif yöntemlerle sorunu çözdük demek halka ihanet etmektir” dedi. Şube bankalarının yüksek faiz oranlarının hesabının verilmesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, “Eğer dediğiniz gibiyse halk neden borçlarını ödemiyor? Her gün işyerleri kapanıyor. Uçtu, uçuyor dediğiniz ekonomi bu mu? Maliye Bakanı, ‘Ağzımızdan bir laf kaçırdık, aldınız gidiyorsunuz’ diyor. Devlet yönetmek ciddiyet ister! DPÖ 0.74 oranında hayat pahalılığı açıkladı. Oysa, UBP’nin geçmişte ve günümüzde kullandığı yöntem ile 2012 hayat pahalılığı rakamları yüzde 12 olması gerekirdi” dedi.

 

EKONOMİK PROGRAM

Ekonomik programın siyasi partilerden ve sivil toplumdan habersiz hazırlanması konusuna da değinen Yorgancıoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Muhalefet olarak tüm partiler ekonomik programların ülkede yapılmasını istedik. UBP bu kabul karşısında taktik geliştirerek üniversitelerden görüş alırmış gibi yaptı. ‘Kendimiz ilk defa bir program yaptık’ dedi ama tüm sivil toplum örgütleri, ‘haberimiz yok’ dedi. Bunu halk yaptı diyorsunuz, halk da diyor ki ‘bizim haberimiz yok’! Genç İşadamları, Esnaf ve Zanaatkârlar, Müteahhitler, Sendikalar da aynısını söylüyor. Peki kim kaldı geriye? Sadece Başbakan’ın, Maliye Bakanı’nın ve Ekonomi Bakanı’nın haberi var bu programdan! Halk tarafından hazırlanan program böyle mi olur? Güya burada hazırlanan taslak, Türkiye’ye götürülerek ince ayar yaptırılıyor. Bilmemizi istemiyorlar. Bu programının ülkenin hayrına olmayacağı kesindir. Toplumun buna karşı çıkacağından emin olunuz.”

 

CUMHURBAŞKANI’NIN ELİ PARTİNİN İÇİNDE

“Ekonominin kötü gittiği yaşadığımız hayattan belli oluyor” diyen Yorgancıoğlu, hükümetin bugüne kadar 3 bin kişiyi istihdam ettiğini ancak geçtiğimiz gün sosyal yardım alan 72 yaşındaki kadının elektriğini acımadan kestiğini hatırlattı. Başbakan ve bakanların her hafta sonu şarkı türkü dinlediği otellerin elektrik borçlarının 4-5 milyon TL’ye dayandığını ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin yoksulun gözünün yaşına bakmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın da yatıp kalkıp UBP’nin içine eline soktuğunu söyleyen Yorgancıoğlu, “Sayın Başbakan siz de başbakanlığınız nasıl devam edecek diye elinizi sokuyorsunuz. Siz de suçlusunuz. Adaysınız ve kazanmak adına her şeyi yapıyorsunuz ama doğru yapmıyorsunuz” dedi.

 

 

 

TAŞIMACI FİRMA UBP’Lİ

Dikmen Belediyesi’nin köydeki öğrencileri ücretsiz taşımak istemesine hükümetin karşı çıkma nedenini açıklayan Yorgancıoğlu, özel taşımacı firmanın UBP’nin Örgüt Başkanı olduğunu söyledi. Bu kişinin parasını almayınca çocukları okula götürmediğini de belirten Yorgancıoğlu, “Hükümetin belediyeye T izni vermesi zul müdür? Bu izni verirse ve belediyeler taşırsa devlet 15 milyon TL’den kurtulur. Alın size kaynak! Cesur musunuz? Yok! Tabii böyle bir izni verirseniz Dikmen Örgüt Başkanınız dünyayı size dar eder, başınıza geçirir” dedi.