CTP-BG Güzelyurt Milletvekili ve Parti Meclisi Eğitim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çağlar, CTP-BG Hükümeti döneminde uygulamaya konulan, Akademik Sınıflar oluşturarak ortaokul sonrasında TMK’nın lise sınıflarına geçişini sağlayan uygulamanın gösterilen bunca başarıya rağmen, UBP’nin fırsat eşitliği yerine ayrıcalıklı eğitim sağlama politikası yüzünden durdurulmasını eleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde en genelde tüm TMK lise düzeyindeki ve özellikle de TMK 12. sınıf öğrencilerinin IGCSE ve A-Level sonuçlarının açıklandığını belirten Çağlar, oldukça yüksek başarıların elde edildiğini de ifade etti. “Bu başarıları elde eden en başta öğrencileri, bu başarıların oluşmasına zemin hazırlayan TMK okul yönetimini, öğrencilerimizle birlikte dersleri ve çalışmaları yürüten öğretmenlerimizi ve en nihayetinde öğrencilerimize maddi-manevi tüm desteklerini veren aileleri kutlarım” diyen Çağlar, anımsanması gereken esas hususun, TMK lise düzeyi öğrencilerinin ortaokul eğitimlerini, CTP-BG’nin 2004-2009 yıllarındaki hükümeti döneminde oluşturulan ve hemen hemen tüm ortaokullara yayılan Akademik Sınıflarda aldıkları ve bu öğrencilerin tamamının TMK’nın lise kısmına ortaokuldan sonra yapılan yönlendirme sınavları ile girdikleri olduğuna dikkat çekti.
EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞARININ ÖNÜNDEKİ ENGEL
UBP Hükümeti ve Eğitim Bakanlığı’nı, 2009’dan günümüze Akademik Sınıfların değerini önemsizleştirmeye, fırsat ve olanaklarını azaltmaya çalıştığını ifade eden Çağlar, özellikle 2012 Haziran ayında ortaokulların Akademik Sınıflarından mezun olan öğrencilerin TMK okullarına geçişlerini sağlayan Yönlendirme Sınavlarını ortadan kaldırarak fiili anlamda bu kadar başarılı olan Akademik Sınıflardan mezun olan öğrencilerin TMK’nın lise sınıflarına geçişlerini engellediğini belirtti. Eğitim Bakanlığı’nı bu fırsat eşitliğini ortadan kaldırarak, ayrıcalıklı eğitimi destekleyen bir karar ürettiğinin altını çizen Çağlar, bakanlığın kararının kabul edilemez olduğunu ve bu durumun kamuoyu nezdinde şiddetle kınandığını ifade etti.
“UBP HÜKÜMETİ BU KARARDAN VAZGEÇMELİDİR”
UBP’nin yürüttüğü Eğitim Bakanlığı’nın, 2012 Haziran ayında Akademik Sınıflardan mezun olan öğrencilere TMK kapısı kapattığını söyleyen Çağlar, UBP Hükümeti’ne, “Bu kadar başarılı öğrencilerimize adamızın tüm ortaokullarından mezun olduktan sonra TMK kapısını kapatmanın mantığı nedir? Bu tutum doğrudan fırsat eşitliğine yapılan bir darbe ve yarışmacı elemeci bir sınav odaklı eğitime prim vererek eşitsizlik ve adaletsizlik yaratma değil midir?” diye sordu. UBP Hükümeti’nin diğer birçok uygulamalarında olduğu gibi Akademik Sınıflara karşı sürdürdükleri bu somut saldırıları bir kez daha kınayan Çağlar, Eğitim Bakanlığı’nı bu kararlarını gözden geçirmeye ve eğitimde fırsat eşitliğini artıracak önlemleri ivedilikle almaya, kamuoyunun önünde bir kez daha davet etti.