Ülkemizde yatırımların durduğu, ekonominin gerilediği, işsizliğin ve yurt dışına göçün arttığı bir dönemde UBP Hükümeti, kurultay kavgası ve teslimiyetçi tavırları nedeni ile bu gidişatı değiştirmek için hiçbir ekonomik önlem almıyor.

Hükümet kendi önlem almadığı gibi TC kaynakları ile yurda yapılması öngörülen yatırımların ihalelerinin Ankara’da açılmasına da seyirci kalıyor.
Geçtiğimiz günlerde yine ayrı ayrı ve Kıbrıs’ta açılması halinde kendi iş insanlarımızın katılabilme şansı olmasına rağmen, Güzelyurt -Lefke, Girne-Alsancak-Lapta, Lefkoşa Çevre Yolu ve İskele-Çayırova yolları çok farklı bölgelerde olmuş olmalarına rağmen bir paket yapılarak ve koşulları ağırlaştırılarak ihaleye Ankara’da çıkılarak yerli firmaların katılımı fiili olarak engellenmiştir.
Hükümet, yeni ihaleler açacağını söyleyerek kendine övünme payı çıkarıyor ama bu ihalelerin Ankara’da açılacağını ve kendi işadamlarımızın koşullar nedeni ile katılmasının mümkün olmadığını saklıyor. Ülkemizde istihdam yaratmayacağı gibi söz konusu yatırımların ekonomimizde yaratacağı katma değerinin de sıfıra yakın olacağını halkımızdan gizliyor.
Türkiye’den gelecek su projesinin, deniz çıkışı – Geçitköy Barajı girişi noktasına kadarki bölümün ihalesi de Ankara’da açıldı ve 10 Ağustos 2012 tarihinde sonuçlandı. Aynı gerekçeler ile kendi işadamlarımızın bu ihaleye katılmadıkları da bir gerçek. UBP hükümeti kendi işadamlarımıza sağlamadığı gümrük ve vergi muafiyetlerini ihaleyi kazanan firmalara sağlayarak haksız rekabet yarattığı gibi aynı firmalara yeni taşocağı kullanım izni vererek ülkemizde doğanın yeni yerlerde tahrip edilmesine olanak sağlamak yanında taşocağı sahiplerine yeni rakipler yaratmaktadır.
Ülkemizin bu yatırımlara ihtiyaç duyduğu bir gerçek ise ülkemiz ekonomisinin gelişiminin maksimum düzeyde olması için de bu ihalelerin hem ülkemizde açılması hem de ihale koşullarının kendi işadamlarımızın da ihalelere katılacağı şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
Ancak hayretle izlemekteyiz ki bugün ülkemizi yöneten UBP Hükümeti halkımızın sorunlarına çözüm üretmek yerine parti içi iktidar kavgasına düşmüştür. Kurultay sürecinde yaşananlar ile ülkemizdeki sorunlar gölgelenmeye, unutturulmaya çalışılmaktadır. Oysa bilinen gerçek odur ki UBP Kurultayı’nda kim seçilirse seçilsin yapı ve anlayış aynı olduğu için halkımız adına değişen bir şey olmayacaktır.
Ekonomimizin durağanlıktan kurtulup gelişmesine olanak vermek, katma değeri daha yüksek seviyeye çekmek için başka girişimler yanında proje ihalelerinin ülkemizde açılmasının çok daha akılcı bir yol olduğunun altını çizerken, bu yapılmadığı takdirde ekonomimizin, çalışanlarımızın ve işadamlarımızın yaşayacağı yıkımın hesabının bugünkü hükümetten sorulacağını belirtmek isterim.
 
Özkan Yorgancıoğlu
CTP-BG Genel Başkanı
24.08.2012