Mağusa Belediye Meclisi yasal olarak toplanması gereken tarihten yaklaşık 1 ay gecikmeli olarak 19 Eylül 2018 Çarşamba akşamı toplanmış bulunmaktadır. Toplantıda gündem konularının dışında belediyenin mali olarak içinde bulunduğu sıkıntılı durum da konuşulmuştur. Uzun bir istişarenin sonucunda belediye meclis toplantısından şu sonuçlar çıkmıştır:

1- Sn. İsmail Arter ilk kez özel sektör ve bankalara olan borcun artık ödenemeyecek rakamlara yaklaştığını kabul etmiştir.

2- Sn. Arter ilk kez belediyenin bu borç yükünü ödemekte zorlanmakta olduğunu kabul etmiştir.

3- Sn. Arter ilk kez bu borçlar nedeniyle belediye hizmetlerinin aksama ihtimali olduğunu ve başlayanlar dahil proje yatırımlarının yavaşladığını kabul etmiştir.

4- Sn. Arter bu borcu kapatmak için ek olarak 10 ile 15 milyon TL arası borçlanmaya gidilip gidilemeyeceği için çalışma başlattığını bildirmiştir.

5- Bizler CTP Meclis Gurubu olarak bu yüksek faiz ortamında tekrar bir borçlanmaya gidilmesinin ve borcun borç ile kapatılmasının sakıncalı olabileceğini, bunun yerine belediye bütçesinde yer alan gelir ve gider kalemlerinin mercek altına alınıp eldeki imkanlar ile çıkış yolu aranması konusunda öneride bulunduk.

6- Sn. Arter bu önerimizi olumlu bulup en kısa zamanda tedbirler ve bütçe ile alakalı toplantı yapacağına dair bizlere olumlu yanıt vermiştir.

7- Toplantıda Sn. İsmail Arter alacaklı şirketler ile borç yapılandırmalarını organize etmek için müzakere yapacağını da belirtmiştir.

Bu toplantıda konuşulanlar Mağusa Belediyesi’nin ciddi mali sıkıntıda olduğunun ve ödemelerinde ciddi aksamalar olduğunun itirafıdır. Biz CTP Mağusa Belediye Meclis Üyeleri olarak, belediyenin bu ciddi mali krizden kurtarılması için Sn. Belediye Başkanını çok süratle tasarruf tedbirleri önerilerini hazırlayarak belediye meclisinin gündemine getirmesini öneriyoruz.

Faizlerin çok yüksek seyrettiği bu dönemde mali açıkları borçlanarak kapatma belediyemizin tamamen iflasını getirecektir. Bu konuda yaşanmış bir Lefkoşa Belediyesi örneği vardır. Yeni bir örneğe daha gerek yoktur. Biz Sn. İsmail Arter’i popülist ve savurgan yönetim anlayışından derhal vazgeçmeye davet ediyoruz.

CTP Mağusa Belediye Meclis Grubu
23.09.2018