CTP-BG Dikmen Ocak kongresinde konuşan Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun çözüm karşıtı duruşunun ortaya çıktığını söyledi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, seçildiği gün söz verdiği gibi Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşme sürecini ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden sürdürmek yerine süreci zora soktuğunu kaydederek, bunun aslında Eroğlu’nun gerçek arzusu olduğunu vurguladı.

CTP-BG Dikmen Ocak Kongresi dün (22 Aralık Perşembe) akşam CTP-BG Dikmen Ocak Örgütü Binasında yoğun bir katılımla gerçekleşti.

CTP-BG Dikmen Ocak Örgütü yönetici ve üyeleri yanında kongrede CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ve Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi hazır bulundu.

Faaliyet ve mali raporların okunup aklanmasının ardından söz alan CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, kongreye kadar görevde bulunan yönetim kuruluna yaptıkları başarılı çalışmalar için teşekkür ederken, ilçe olarak Dikmen bölgesindeki partililerin de partiye yaptıkları katkılarında azımsanmayacak büyüklükte olduğunu belirtti. Eminağa, partililerin partilerine karşı duydukları sorumluluğun sonucu olarak CTP-BG’nin bölgede çok iyi bir konumda olduğuna dikkat çekerken, yine de bu durumun rehavete yol açmaması gerektiğinin altını çizdi.

EROĞLU’NUN ÇÖZÜME KARŞI DURUŞU ORTAYA ÇIKTI

Eminağa’nın konuşmasından sonra CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu kongreye hitap etti. Yorgancıoğlu partililerin Dikmen ve civar bölgelerde yaptığı etkin çalışmaların altını çizerek bundan ötürü partilileri takdir ettiğini vurguladı.

Konuşmasında CTP-BG’nin ülke için vazgeçilmez bir unsur olduğunun altını çizen CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu,  UBP hükümetinin uygulamaya koyduğu veya koymaya çalıştığı icraatlarla halkın tüm kesimlerini zor durumlara soktuğunu, iktidara gelirken halka verilen tüm sözlerin ve vaatlerin tam tersini yaptıklarını herkesin yaşayarak gördüğünü vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşme süreci ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tutumuna da yer veren CTP-BG Genel Başkanı, Eroğlu’nun seçilmesinin ardından yaptığı açıklamalarda Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmeleri ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden devam ettireceğini söylemesine rağmen şu andaki pozisyona bakıldığında süreci zora soktuğunu kaydetti. Yorgancıoğlu, bunun aslında Eroğlu’nun esas arzusu olduğunu ve çözüme karşı duruşunun aşikâr bir şekilde ortaya çıktığını vurguladı.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bu tutumuna karşın CTP-BG’nin çözüm konusunda ilgili tüm tarafları çözüm için zorlamaya ve sürece katkı koymaya devam edeceğinin altını çizdi. 

2012 yılının gerek ekonomik yönden, gerekse Kıbrıs konusunda birçok gelişmeye neden olacak bir yıl olacağına dikkat da çeken Yorgancıoğlu, tüm olumsuz gelişmelerin önüne geçmek için tüm partililerin dayanışma ruhundan ödün vermeden etkin şekilde çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu’nun ardından söz alan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ise partinin kısa ve uzun vadede yapmayı planladığı, program, etkinlik ve eylemler hakkında üyeleri bilgilendirerek bu programların gerçekleşmesi için her zaman olduğu gibi, birlik mücadele dayanışma şiarı ile yola devam edileceğini vurguladı.

Konuşmasının sonunda, belirli odakların basını da kullanarak partiye zarar vermek için ortaya attıkları asılsız dedikodulara kulak asılmaması gerektiğinin önemine de dikkat çeken Akansoy, partinin bir bütün olarak yoluna devam ettiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından yeni Ocak yönetimi seçimi yapıldı. Seçim sonucunda oluşan yönetim kurulu ve görev dağılımları şu şekilde oluştu:

Ocak Başkanı:Süleyman Aktuna

Ocak Sekreteri:Osman Çelebi

Ocak Saymanı:Mustafa Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyeleri: Hüseyin Güven, İbrahim Akbalıkçı ve Hüseyin Yapıcıoğlu.  

 

CTP Basın Bürosu