Siber: Tavla oynayarak Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyuramazsınız!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs Türk halkının artık kendi kimliğiyle dünyada yer almasının zamanının geldiğini söyledi. Kıbrıslı Türklerin dünyada haksız şekilde dışlandığını belirten Siber, Kıbrıslı Türklerin haklarının savunulacağı, kalıcı bir federal çözüme ulaşılması gerektiğinin altını çizdi. Siber, “Anastasiadis haksızdır deyip, gidip tavla oynamakla Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyuramazsınız” dedi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi’ni ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Kıbrıs sorununun 50 yıldır sürdüğünü ifade eden Siber, birçok kişinin bu sorunla doğup büyüdüğünü ve artık Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini işaret etti. Yaşanan belirsizlikten ötürü birçok Kıbrıslı Türk gencin ülkesini bırakarak başka yerlere göç ettiklerinin altını çizen Siber, “Biz kalıcı bir çözümü, haklarımız korunarak adil eşit bir çözümü arzuluyoruz” diye konuştu. Bu yönde cumhurbaşkanlığı makamına çok ciddi görev düştüğünü kaydeden Siber, ortak akılla hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

DERDİMİZİ DÜNYAYA ANLATAMIYORUZ
Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yurt dışı temaslarını sürdürecek bir masa kurulması gerektiğini belirten CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, uluslararası ilişkilerde deneyimli akademisyenler ve Kıbrıs sorununda çalışan insanlardan oluşacak bir süreç yaratılacağını ifade etti. Cumhurbaşkanının herkesi kucaklayabilecek bir isim olması gerektiğinin altını çizen Siber, Rum tarafının Kıbrıslı Türklerden en büyük farkının devletlerinin tanınmış olması olduğunu ve bundan dolayı da çözüm arzularının aşağıya çekildiğini belirtti. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in müzakere masasını haksızca terk etmiş olmasına rağmen Kıbrıs Türk liderliğinin bunu dünyaya anlatamadığına değinen Sibel Siber, “Anastasiadis haksızdır deyip, gidip tavla oynamakla Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyuramazsınız” dedi.

DAHA DİNAMİK, DAHA AKTİF VE ÜRETKEN BİR YAPI KURACAĞIZ
Kıbrıs müzakerelerinde daha dinamik, daha aktif ve üretken bir yapı oluşturulmasının şart olduğuna değinen Sibel Siber, insan kaynaklarının da bunun için yeterli olduğunu dile getirdi. KKTC Cumhurbaşkanının toplum lideri sıfatıyla tüm dünya tarafından tanındığına dikkat çeken Siber, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in de Eroğlu ile bu sıfatla görüştüğünü hatırlattı. Cumhurbaşkanının bu statüyü kullanarak Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyurması gerektiğini kaydeden Siber, TC Dışişleri’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını savunmasının beklendiğini ancak bunu TC Dışişleri’nin değil, Kıbrıs Türk liderliğinin yapması gerektiğini vurguladı. Kıbrıslı Türklerin uluslararası ilişkilerde çok zayıf kaldığına değinen CTP-BG adayı Siber, “Anastasiadis yüzde yüz haksız olduğu halde hiçbir uluslararası baskıyla karşılaşmıyor. Zorlamak ve heyecan duymak gerekiyor. İnanmazsanız ve heyecan da yoksa değişimi gerçekleştiremezsiniz” diye konuştu.