Adaylık başvuruları 3-7 Şubat’ta yapılacak. İlçe kongreleri 10-14 Şubat arasında toplanarak adayları ve sıralarını belirleyecek. MYK da 9 kontenjan adayı saptayacak.

 Adaylık başvuruları 3-7 Şubat’ta yapılacak. İlçe kongreleri 10-14 Şubat arasında toplanarak adayları ve sıralarını belirleyecek. MYK da 9 kontenjan adayı saptayacak.

 

CTP-BG 22’nci Olağan Kurultayı 1 Mart’a alındı. Kurultayda partinin “Yenilenmiş Kıbrıs Vizyonu” belirlenecek, ayrıca seçimli kurultayın Kasım ayına kadar yapılması da delegelerin onayına sunulacak.

 

Milletvekilliği genel seçimlerinin 19 Nisan’da yapılması yönünde karar üreten ve geçen haftadan itibaren seçim çalışmalarına hız veren Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), aday saptama sürecini de başlatıyor.

Dün akşam (13 Ocak Salı) toplanan CTP-BG Parti Meclisi adaylık başvurularının tarihini, kontenjan adaylıkların sayı ve sıralarını, ilçelerde yapılacak ön seçimler ile kurultay tarihini ve içeriğini belirledi.

Oybirliğiyle alınan karara göre 19 Nisan seçimlerinde CTP-BG’den aday olmak isteyenler 3 Şubat-7 Şubat tarihleri arasında başvuruda bulunabilecekler. Adaylık başvuruları konusunda detaylı bilgi, gazete ilanları vasıtasıyla duyurulacak.

Başvuruların ardından beş ilçede CTP-BG adaylarının belirleneceği kongreler düzenlenecek. Buna göre 10 Şubat’ta Girne, 11 Şubat’ta Lefkoşa, 12 Şubat’ta Güzelyurt, 13 Şubat’ta Mağusa, 14 Şubat’ta İskele kongreleri toplanacak. Kontenjalar dışındaki adaylar ve sıraları CTP-BG tüzüğüne uygun şekilde, ilçe kongrelerinde delegeler tarafından oylanarak belirlenecek.

CTP-BG Parti Meclisi kararı uyarınca Lefkoşa’da 3, Mağusa ve Girne’de 2’şer, Güzelyurt ve İskele’de ise 1’er olmak üzere toplam 9 kontenjan ayrılacak. Kontenjanlar Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından kullanılacak.

CTP-BG Parti Meclisi ayrıca kontenjanların sırasını da belirledi. Lefkoşa’da 3-5-8, Mağusa’da 3-6, Girne’de 3-5, Güzelyurt’ta 3 ve İskele’de de 3’üncü sıralara kontenjan adayları yerleştirilecek.

KURULTAY 1 MART’TA

CTP-BG Parti Meclisi, seçim tarihini de dikkate alarak 22’nci Olağan Kurultay’ın tarihini erkene çekti. Daha önce 28-29 Martta yapılması için prensip kararı alınan kurultayın 1 Mart Pazar günü yapılması ve kurultayda CTP-BG’nin “YENİLENMİŞ KIBRIS VİZYONU”nun tartışılması oybirliğiyle karara bağlandı.
Parti Meclisi ayrıca, seçimli kurultayın en geç 2009 Kasım ayına kadar yapılması için Parti Meclisi’ne yetki verilmesini de 22’inci Olağan Kurultay delegelerinin onayına sunma kararı aldı.