Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü ve Kıbrıs Rum Birleşik Demokratik Gençlik Örgütü (EDON) İsrail’in Gazze’de Filistinlilere karşı sürdürmekte olduğu katliamı protesto etmek amacıyla yarın (14 Ocak Çarşamba) ortak eylem düzenleme kararı aldı.

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü ve Kıbrıs Rum Birleşik Demokratik Gençlik Örgütü (EDON) İsrail’in Gazze’de Filistinlilere karşı sürdürmekte olduğu katliamı protesto etmek amacıyla yarın (14 Ocak Çarşamba) ortak eylem düzenleme kararı aldı.

9 Ocak Cuma günü EDON’un Güney Lefkoşa’daki merkezinde bir araya gelen iki örgütün yönetim kurulları, CTP Gençlik Örgütü tarafından sunulan ortak eylem önerisini görüşerek onayladı.

Alınan karar doğrultusunda her iki örgütün üyeleri yarın saat 18:00’de Lefkoşa’da Kuğulu Park’ta toplanacak. Buradan başlatılacak olan yürüyüş, Lokmacı, Eleftheria Meydanı güzergahını takip edecek ve Güney Lefkoşa’daki İsrail Elçiliğine kadar devam edecek. Elçilik önünde ise İsrail’in Filistin’e karşı sürdürdüğü saldırılar protesto edilecek.

CTP Gençlik Örgütü ve EDON, insan haklarına duyarlı tüm Kıbrıslıları yarın gerçekleşecek olan yürüyüş ve eyleme katılmaya davet etti.

İki örgüt toplantı sonucu aşağıdaki ortak bildiriyi de yayınladı:

 

“Çocuklar öldürülmesin şekerde yiyebilsinler”

İsrail’in 2008’in son günlerinde Gazze’ye yönelik olarak başlattığı saldırılar halen daha devam etmektedir. Bu saldırılar insanlığın kimliğini kaybettiğinin yeni ve acı bir örneğini oluşturmaktadır. Gelinen aşamada 300’ü çocuk 900 sivil katledilmiş ve ne dünyanın büyük devletleri ne de uluslararası organizasyonlar bu katliama dur diyememiştir! Yapılan son açıklamalarda ise bu saldırıların daha da uzayabileceği ve belki de haftalarca sürebileceği vurgulanmaktadır. Bu aslında katliamın boyutlarının büyüyeceğini ve var olan acı, gözyaşı ve kana yenilerinin ekleneceğini bizlere anlatmaktadır.

Orta Doğu’da kan ve şiddete dayalı bir güç elde etme savaşı yaşandığı ve bu yapılırken insan yaşamının hiçe sayıldığı bir dönemi yaşamaktayız. Haftalardır süren ve “orantısız güç kullanımı” olarak nitelendirilen bu saldırılar bizler açısından ABD patentli vahşi bir saldırıdan başka bir şey değildir. İsrail’in ABD desteği ile yarattığı bu vahşet CTP Gençlik Örgütü ve EDON tarafından kabul edilemez niteliktedir.

Her şeyden önce şunu vurgulamak isteriz ki, bu savaş eşit koşullarda sürdürülen bir savaş değildir. Buna karşın bizler ne İsrail’in devlet militarizmini ne de Hamas’ın farklı yöntemlerle yarattığı militarizmi haklı çıkarma gayretinde değiliz. Ancak bu eşitsiz durumu ortadan kaldıracak ve Filistinlilerin yaşam haklarını teslim edecek bir girişime ihtiyaç vardır.

Tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu‘da da halkların çıkarı, bir arada barış içerisinde yaşamaktan geçmektedir. Bu çıkarı gerçekleştirmek için, ırkçı ve gerici anlayışların reddedilmesi gerektiği açıktır. İnsan sevgisini tüm değerlerin ötesinde barındıran bizler adres her kim olursa olsun EZİLEN – SALDIRIYA UĞRAYAN – ÖLDÜRÜLEN insanların, çocukların haklarını, nefesimiz yettiği sürece savunacak ve bu anlamsız savaşın yaralarının sarılması için var gücümüzle çalışacağız.

Bu amaçla CTP Gençlik Örgütü ve EDON olarak 14 Ocak 2008 Çarşamba günü saat 17:30’da Kuğulu Park’ta toplandıktan sonra Lokmacı kapısından geçerek İsrail Elçiliği önünde eylem yapacağımızı bildirir yurdumuzda yaşayan tüm barışseverleri, halkların kardeşliğine inanan tüm kesimleri eylemimize davet ederiz.

Bizler yıllardır birlikte mücadeleler veren, barışa inanan ve halkların kardeşliğini savunan gençlik örgütleri olarak İsrail’i şiddetle kınadığımızı bildirir bu eşitsiz savaşın bir an önce durdurulmasını talep ederiz.

Uluslararası toplumunsa bu katliamı izlemekten vazgeçmesini ve sahte ateşkes önerilerinin arkasına sığınmadan Orta Doğu barışı için adım atmasını talep ederiz.”