Akansoy’dan Cumhurbaşkanına yanıt!

CTP Grup Başkanvekili Asım Akansoy dünkü Meclis oturumunda yaptığı konuşmasında Kıbrıs Sorunu’nda yaşanan gelişmelerin Meclis’le paylaşılmadığı konusunda sert eleştirilerde bulunmuştu. Bugün eleştirileri yanıtlayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu görüşme tutanaklarının ‘zamanında’ Meclis’e gönderildiğini söyledi. Akansoy’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs sorunu ile ilgili gerçekleştirdiği görüşmelerin tutanaklarının, Meclise gönderilmemiş olması ile ilgili 20.03.2014 tarihinde Meclis Genel Kurulunda yapmış olduğum konuşma üzerine bugün Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapılmıştır.

Görüşme tutanaklarının “zamanında ve eksiksiz” olarak Meclis dahil ilgili tüm kurumlara gönderildiği iddiası ile ilgili değerlendirme veya açıklamanın Meclis Başkanlığınca yapılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyim.

Bu çerçevede Genel Kurul’da yaptığım konuşmanın ardından, tutanakların Meclis’e gönderilmiş olduğunu öğrenmiş olmaktan da memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.

Bilinmesini isterim ki, milletvekillerinin zamanında ve gerektiği ölçüde bilgilendirilmesine dikkat çekmek her zaman gündemimizde olacaktır.

Tarihsel bir dönüşüm olarak nitelediğimiz Kıbrıs Sorunu’ndaki görüşmelerle ilgili gösterdiğimiz ciddiyet ve hassasiyet, sahip olduğumuz sorumluluk gereğidir. Bu sorumluluğun, gerek Cumhurbaşkanlığı, Hükümet ve Meclis arasındaki diyalogda gerekse ortak bilinç ve hedef birliği üzerinden sürecin yönetiminde gösterilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmak önemlidir.

Sorumluk hepimizdedir, bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Kıbrıs Sorunu’nun yönetim sürecinde katkıya ve yapıcı eleştiriye her zaman açık olmalıyız.

Asım Akansoy
CTP-BG Grup Başkanvekili
21.03.2014