CTP-BG Müstafi Belediye Meclis Üyeleri olarak yıllarca uyarmamıza rağmen LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve 12 UBP Belediye Meclis Üyesi belediyeyi batıran kararların altına tek taraflı olarak imza atmış ve LTB’nin bugünkü duruma gelmesine yol açmışlardır.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki keyfi ve iş bilmez UBP politikalarının neticesinde gelinen aşmada, LTB’nin ve Lefkoşa halkının önünü açabilmek için 20 gün önce görevlerimizden istifa ettik.
İstifa aşamasına gelmeden önce demokrasinin gereği olarak belediye meclis toplantılarında gerekli muhalefeti yapmış, kamuoyunu Başkan Cemal Bulutoğluları’nın yapmış olduğu gayri yasal gelişmeler karşısında bilgilendirdik. LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve 12 UBP’li meclis üyeleri belediye meclisindeki çoğunluklarına istinaden bizlerin yaptığı tüm uyarılara kulak asmadan kendi bildiklerini uygulamış ve belediyeyi altından kalkamayacağı borçlara sokmuşlardır.
Muhalefet olma gereği belediyedeki tüm usulsüzlükleri, mafya ilişkilerini ve ihale yolsuzluklarını dile getirip Sayıştay’a şikâyette bulunup suçluların yargılanmasını talep ettik. Yıllarca yaşananların ardından belediye bizlerin tüm uyarılarına rağmen UBP ve Cemal Bulutoğluları tarafından batırılmış, çalışanlarını ödeyemez hale getirilmiştir. Ödenmeyen belediye emekçileri hükümetin grev yasağına karşı angarya çalıştırmaya karşı çıkmışlar ve belediyede oluşan çıkmazın giderilmesi için yollara dökülmüşlerdir.
Bizler CTP-BG müstafi meclis üyeleri olarak sokaklarında çöp dağlarının oluştuğu, salgın hastalık tehlikesi olan, işçilerin evine ekmek götüremediği bir Lefkoşa’yı bu halkın hak etmediğine inanarak görevlerimizden istifa edip UBP’li Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın ve 12 UBP’li Belediye Meclis Üyesi’nin de istifa etmelerini istemiş tek çıkar yolun halk iradesi olduğunu ifade ettik. Lefkoşa’da yaşanan kaosa rağmen ellerinde bulundurdukları çoğunluğu kullanmayıp toplanamayan UBP’li başkan ve meclis üyeleri bizlerin hep beraber halk karşısına çıkmak için sunduğumuz istifaları toplanıp ret ettiklerini basın yoluyla öğrenmiş bulunmaktayız.
Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ve 12 UBP’li Belediye Meclis Üyesi’nin ürettiği bu karar düpedüz Lefkoşa halkıyla dalga geçmektir. Halk ve belediye çalışanları belediyeyi bu duruma düşürenlerin derhal istifasını beklemektedir. İstifa ederek en erken zamanda Lefkoşa halkının karşısına çıkmasının yolunu açması gerekenler toplanarak bizlerin sunduğu istifaları yasal olarak onaylamama hakları olmadığını bildiririz.
İstifanın tek taraflı bir irade olduğunu hatırlatarak 12 Belediye Meclis Üyesi ve belediye başkanının yapması gereken hareketin bizlerin istifalarının yanına kendi istifalarını da ekleyerek İçişleri Bakanlığı’na iletmesi olduğunu vurguluyoruz. CTP-BG Müstafi Belediye Meclis Üyeleri olarak 12 UBP’li meclis üyesine çağrımız LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın gayrı yasal ve kanun tanımaz tutumuna daha fazla ortak olmadan istifa etmeleri, Cemal Bulutoğluları’nın derhal istifasını ve yargı önünde yargılanmasını talep ederek karar verme hakkını yeniden Lefkoşa Halkına vermeleridir.