Lefkoşa Türk Belediyesi’nde uzun bir süreden beridir yaşanmakta olan kaos, daha da büyüyerek devam etmektedir. UBP’li Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın göreve geldiği günden beridir sürdürdüğü yasa tanımaz ve keyfi tutum nedeniyle bugün LTB kelimenin tam anlamıyla iflas noktasındadır.

Yıllardır devam eden mali ve idari disiplinsizlik ve yönetim beceriksizliği sonucu sadece çalışanların değil, başkentimizin de birikmiş yığınla sorunları vardır. Bu sorunlara çözüm bulunacak girişimleri başlatmak yerine, boş sözlerle ertelemeyi tercih eden UBP Hükümeti, Lefkoşa’yı adeta çok büyük bir çöplüğe ve harabeye çevirmiş bulunmaktadır.

 

Son iki aydır maaş alamayan ve mevcut duruma bağlı olarak, daha uzunca bir süre de alamama olasılığı bulunan belediye çalışanlarının yaşadığı belirsizlik, kelimenin tam anlamıyla insan haklarına aykırıdır. Böylesi bir duruma devlet bütün gücüyle müdahale edeceği yerde, pansuman tedbirlerle durumu idare etmeye ve üstlenmesi gereken sorumluluğa ortak aramaktadır. Belediye meclisinin iradesini hiçe sayarak sürekli yasalara ve ekonomik akla aykırı işler yapan Belediye Başkanı ise, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni batırdıktan sonra başkentin gelecek on yılını ipotek altına koymaya çalışmaktadır.

 

CTP-BG’nin bütünüyle UBP’nin ödemesi gereken bu bedele ortak olmaya niyeti ve Lefkoşalıların geleceğini ipotek altına almaya onayı yoktur. Cemal Bulutoğluları’nın Belediye Başkanı olduğu günden beridir yasaları hiçe sayan ve iş bilmez tavırlarla adeta bir çiftliğe dönüştürdüğü Lefkoşa Türk Belediyesi’nde, Belediye Meclisi sadece bir onay mercii olarak görülmüştür. Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımızın hiçbir uyarısı, talebi ya da görüşü

dikkate alınmamış ve “yok” sayılmıştır.

 

Bugün, Lefkoşa’da yaşananlardan sadece Belediye Başkanı değil, aynı zamanda UBP hükümeti de sorumludur. Başbakanın ve bakanlarının dahil olduğu bu süreçte, hem belediye çalışanlarına, hem de Lefkoşa halkına içi boş sözler verilmiştir. Bakanlar kurulu konuyu görüşmüş ve sözde çözüm yolları üretmiştir. Bu üretilen çözümün ne olduğunu bizler de, belediye çalışanları ve Lefkoşalılar da ama en önemlisi “çözüm bulduk” diyenler de anlamış değildir. Tek anlaşılan, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin önümüzdeki yıllarda iş göremez hale getirecek bir borç yükünün altına sokulacağıdır ki bunun adı hiçbir şekilde çözüm olamaz.

 

Çözüm gerektiren bir konu varsa eğer, ortada buna neden olan sorunlar da var demektir. Hal böyle olunca, ilk olarak yapılması gereken sorunun kaynağını saptayarak önlem almaktır. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde sorun UBP zihniyeti ve UBP’li başkan Cemal Bulutoğluları’dır. UBP’nin yönetim anlayışı ve bunun eseri olan Cemal Bulutoğluları elini Lefkoşa Türk Belediyesi’nden çekmedikçe, hem Lefkoşalılar, hem de belediye çalışanları huzur bulamayacaktır.

 

KKTC genelinde mevcut 28 belediyenin 8’i CTP-BG’li Belediye Başkanları tarafından yönetilmektedir. Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Dikmen, Yeniboğaziçi, Alayköy ve Akıncılar Belediyeleri, mail ve idari bakımdan en iyi durumdaki ilk on iki belediye arasında yer almaktadır. Bu bir tesadüf değildir. Bu tablo, CTP-BG’nin yerel yönetimlerdeki vizyonunun ve yönetim becerisinin somut bir göstergesidir.

 

Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Dikmen, Yeniboğaziçi, Alayköy ve Akıncılar’da yaşayan yurttaşlarımız yerel hizmetler bakımından ülkemizin en mutlu insanlarıdır. Bizim için hedef, bu mutluluğu tüm yerleşim birimlerimize yaymaktır. Bunu başlangıç noktası da Lefkoşa’dır. Başkent’in adına yaraşır bir düzeye çıkabilmesinin yolu onu bu utanç içine sokanlardan kurtulmasıdır. Cemal Bulutoğluları, popülizmin bir yönetim biçimi haline gelmesiyle, kamu kurumlarının ne hale düşeceğinin anlaşılmasını sağlayan “bir başarısızlık abidesi” olarak tarihe mal edilmeli ve mutlaka yargılanmalıdır!

 

Ancak ona bu zemini yaratan ve fırsat tanıyan UBP hükümeti de en az onun kadar suçludur ve hesabını mutlaka vermelidir.

 

 

CTP MYK