İngiliz İşçi Partisi tarafından her yıl düzenlenen Siyasi Konferans, bu yıl 30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen sosyalistlerin katılımıyla Manchester’da gerçekleştiriliyor.

Konferans gerek İngiltere gerekse küresel bağlamda ekonomik, sosyal ve siyasi arayışlar ile yeniden yapılanmalar üzerine pek çok konuda tartışmalardan oluşuyor. CTP-BG Genel Sekreter Asım Akansoy, CTP Londra Örgüt Başkanı İlker Kılıç ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Armağan Candan’dan oluşan CTP heyeti de partiler arasında düzenlenen etkinliklerde yer alıyor.

ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER, FİKİR ALIŞ-VERİŞLERİ

Dün sabah uluslararası katılımcılara verilen özel sunuşların ardından, öğle yemeğinde İşçi Partisi Lideri Ed Miliband’ın gölge kabinesi ile görüşme şansı bulan CTP heyeti, özellikle Dış İlişkiler Gölge Bakanı Douglas Garven Alexander ile Kültür, Medya ve Spor Gölge Bakanı İvan Lewis ve İngiliz İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Harriet Harman ile bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.   

AVRUPA’DAKİ KRİZ ÜZERİNE…

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile İngiliz İşçi Partisi’nin birlikte düzenlediği dün akşamki toplantıda, İngiltere’nin Avrupa’daki rolü ve Avrupa’nın içinde bulunduğu krizler bağlamında İngiliz İşçi Partisi’nin misyonu üzerinde duruldu. Toplantıda, İngiliz İşçi Partisi Lideri Ed Miliband, AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ve Harriet Harman birer konuşma yaptı. CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy’un tanışma fırsatı bulduğu Ed Miliband’ın yanında, heyet bir süre önce CTP’yi de ziyaret eden Swoboda ile de görüşme şansı yakaladı. 250 partinin katıldığı konferans, bugün gerçekleşecek ve büyük önem verilen Ed Miliband’ın konuşması ile bu akşamki uluslararası resepsiyonun ardından tamamlanacak. Heyetin yarın adaya dönmesi bekleniyor.