4 Ekim Perşembe (yarın) gerçekleştirilecek Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Divan Kurulu üyeliğine seçim yapılacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

Ulusal Birlik Partisi, vardığı karar uyarınca, Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer’in çekilmesi nedeniyle boşalan Divan Katipliği görevine, İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba’yı aday göstermeye karar vermiş bulunmaktadır.

Başka bir partiden milletvekili seçildikten sonra UBP’ye transfer olan Ejder Aslanbaba’nın bu tutumu dahi, böylesi bir göreve elverişsiz sayılması için yeterlidir. Üstelik hakkında kamu vicdanını rahatsız eden sayısız iddia varken bu göreve aday gösterilmesi asla kabul edilemez. CTP-BG olarak, hakkında halen yanıtlanmamış birçok iddia varken bu milletvekilinin böylesi bir göreve aday gösterilmesini Cumhuriyet Meclisi’nin saygınlığına yönelik bir tecavüz olarak değerlendirmekteyiz.

Ulusal Birlik Partisi’nin bu tutumunda ısrar etmesi ülkemizde yeni bir utancın yaşam bulması anlamına gelecektir. Kıbrıs Türk halkının bütün değerlerini kendi parti çıkarlarına bağlı olarak sürekli saldırılar gerçekleştirerek yıpratan UBP bu tutumundan derhal vazgeçmeli ve meclisin itibarını daha da zedelemekten kaçınmalıdır.

Ömer Kalyoncu

Meclis Grup Başkan Vekili