Çift şeritli olacak Mağusa-Karpaz yolunun güzergahı konusunda şikayetleri dikkate almayan hükümet yetkililerinden bekledikleri yanıtı alamayan bölge halkı yeniden harekete geçti.

Yaklaşık bir yıl önce komite kuran köylüler, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek yardım istedi. Mağusa-Karpaz Anayolu Boğaz-Boğaztepe-Yarköy Güzergah Komitesi bugün (2 Ağustos) CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek yolun güzergahı ile ilgili bölge sakinlerinin şikayetlerini iletti. Genel Merkez’de gerçekleşen ziyarette, Komite Başkanı Abdülkerim Karamanoğlu ve beraberindeki heyet, talepler doğrultusunda projenin şekillenmesi için çalışmalara başladıklarını belirtti. Karamanoğlu, “Yolun mevcut 9 Evler, Boğaz ve Boğaztepe güzergahından geçirilmesini istemiyoruz. Bunu defalarca hükümet yetkililerine anlattık. Başbakan yardım sözü verdi ama yine kararından caydı. Bölgeliler olarak alternatif güzergahları belirleyerek destek ziyaretleri başlattık” dedi. Bölge halkının çok büyük bir kısmının yapılacak olan yeni düzenlemeye karşı olduğunu ve yolun mevcut güzergah dışına çıkarılmasını istediklerini ileten Karamanoğlu, CTP-BG’den de destek istedi.
 
YORGANCIOĞLU: BÖLGE HALKININ TALEPLERİ DİKKATE ALINMALI
Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ülke gelişimi ile ilgili olarak yapılan alt yapı çalışmalarının çevre ve mevcut yapılaşmayı gözeterek uygulanması gerektiğini söyledi. “Bu tür projeler köylerin gelişimini öngörecek bir anlayışla hayata geçirilmeli. Yatırımların mevcut yapıyı bozmamasına özen gösterilmeli” diyen Yorgancıoğlu, bölge halkının huzurunu bozan konuların dikkate alınması gerektiğini de vurguladı. Yorgancıoğlu, bölgedeki turizmi ve turizmin gelişimini olumsuz yönde etkilemekten ve halkın karşı olduğu çalışmalardan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.