LTB Kültür-Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy ve beraberindeki tiyatrocular bu sabah CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek yaşananları aktardı. Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Yorgancıoğlu, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sivil darbenin ardından Kültür Sanat Kurumu’nun kapatılması için girişim başlatılması darbenin yeni bir boyutunu ortaya koymaktadır” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sivil darbenin ardından Kültür Sanat Kurumu’nun kapatılması için girişim başlatılması darbenin yeni bir boyutunu ortaya koymaktadır. Sanata yapılan bu darbe, Kıbrıs Türk toplumuna olan saldırının son aşamasıdır. Yaşam damarları teker teker kesilmeye çalışılan halkımız şimdi de belediye tiyatrosunu kaybetmekle karşı karşıya bırakılmıştır.

Yasadışı bir şekilde belediyenin başına atanan Sayın Kemal Deniz Dana, belediyeyi ‘kurtarmak’ için dâhiyane fikirler üreterek kahramanlıklar yapmaya çalışmakta, bilgisi olmadığı konulara müdahale ederek komik duruma düşmektedir.

LTB Kültür Sanat Kurumu’nun belediye bünyesinde 2007 yılında oybirliği ile kurulduğunu, bu kurumun tüzüğü ve bütçesinin İçişleri Bakanlığı ve Kaymakamlık tarafından onaylandığını görmezden gelen Dana, kurumu ‘sivil toplum örgütü’ ya da ‘dernek’ sanmakta ve bu kuruma her ay verilen 30 bin Lira’nın gereksiz olduğunu söyleyerek araştırma yapmaktadır.

Kültür-Sanat Kurumu’nun Yönetim Kurulu’nda olan Belediye Başkanı, Asbaşkan ve Meclis Üyeleri tarafından hazırlanan tüzükte görevleri belirlenen tiyatrocularımız, gençlerin özgürce tiyatro yapması ve sanatın gelişmesi için özveriyle çalışmakta ve faaliyetlerini düzenledikleri etkinliklerle sürdürmektedir. “Tiyatro kimin umurunda” diyerek sanata olan bakış açısını da ortaya koyan Dana, bu ülkenin duayenlerine yaptığı haksızlıkla da tarihe geçmiştir.

Kamuoyunda şok etkisi yaratan ‘belediye tiyatrosu kapatılıyor’ haberinin ardından sanatçılarımızın düzenlediği basın toplantısının da Sayın Dana’nın hoşuna gitmediğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bir tiyatrocu arkadaşımız hakkında sanatçılarımızın yuvası olan tiyatro sahnesinde basın açıklaması yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır. Bu düşmanca tavrın hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir.

Ortada gayrı yasal bir durum varmış gibi davranan Dana, kamu vicdanını rahatlatacak adımlar atmak yerine küçük hesapların peşinden koşmakta ve bu kuruma ayrılan parayla belediyeyi kurtaracağını sanmaktadır. Yalnız Dana şunu unutmamalıdır; Kıbrıs Türkleri zor koşullarda bu topluma ışık tutan sanatçılarına sahip çıkacak, sanatın ve sanatçının önüne geçmek için atılacak her adımın karşısında olacaktır.

Belediye içinde hayat bulan bu özerk kurumun bugüne kadar halkımıza verdiği hizmetleri göz ardı ederek sanata karşı takınılan bu düşmanca tavrı CTP-BG olarak asla kabul etmeyeceğimizi, bu cihette atılacak her adımın karşısında olacağımızı, toplumların aynası olan sanatı ve sanatçıyı sonuna kadar koruyacağımızı belirtir, yapılan bu yanlıştan derhal dönülmesi için sorumluları geri adım atmaya davet ederiz.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı

19.07.2012