CTP-BG Mağusa Milletvekili ve Kültür Komitesi Başkanı Dr. Arif Albayrak, LTB bünyesindeki Kültür-Sanat Kurumu’nun kapatılmasıyla ilgili girişim başlatanlara yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan son kriz, kamuoyunu derinden sarsmaya devam ediyor. Sanata ve sanatçılarımıza yönelik yapılan saldırıya tepkiler sürerken Arif Albayrak da çok sert açıklamalarda bulundu.

CTP-BG Mağusa Milletvekili ve Kültür Komitesi Başkanı Dr. Arif Albayrak, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesindeki Kültür-Sanat Kurumu’nun kapatılmasıyla ilgili girişim başlatanların, cehalet içinde intikamla hareket ettiğini söyledi.

UBP Hükümeti’ni ve LTB’yi yönetmek üzere atanan ekibi, Kıbrıs Türk Halkı adına uyaran Arif Albayrak, “Güvendiğiniz bir kısım yerler ve güçler olabilir ama unutmayın ki eninde sonunda kaderi ile oynamaya çalıştığınız Kıbrıslıtürkler’in önünde hesap vereceksiniz” dedi. CTP-BG’nin en sert tepkileri ortaya koyarak ülkenin demokratik, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel yaşamına kasteden hiçbir hamleyi karşılıksız bırakmayacağını söyleyen Albayrak, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu çalışanlarının sonuna kadar yanında olacaklarını kaydetti.

 

CEHALET VE İNTİKAMLA ÜLKE YÖNETİLMEZ

“Üç yıldan beridir halka rağmen ülkeyi yönetmeye çalışan UBP Hükümetleri gün geçmiyor ki yeni bir toplumsal yara açmasın, yeni bir ateş yakmasın” diyen Albayrak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Lefkoşa Belediye Tiyatrosu bu ülkenin kültür sanatının gözbebeklerinden birisidir. Kurulduğu günden bu güne sayısız başarıya imza atmış ve ülkemizi yurtdışında da başarı ile temsil etmiştir.  Geride kalan 32 yıl sanat ve demokrasi adına başarılarla geçmiştir. Belediye adına yapılması gereken o kadar çok iş ve düzenleme dururken bu kültürel kurumsal yapının yıkılmasına yönelik hiçbir adım kabul edilebilir değildir. Tiyatroya yapılan ödemenin savcılık görüşüyle temize çıkarılmak istenmesi de göstermelik bir oyalama yöntemidir.  Bu konu 2007 yılında Kültür Sanat Kurultay Tüzüğü ile yasallığını kazanmıştır. Ne kadar ilginçtir ki Lefkoşa Kaymakamlığı’nın da ilgili bakanlıkla birlikte bu tüzükte onayı vardır. Cehaletle ve intikamla ülke yönetmeye kimse kalkmasın.”

BAŞBAKAN KEYİF ÇATIYOR!

CTP-BG Kültür Komitesi olarak kültür ve sanata karşı kin ve nefret kokan bu anlayışın sonuna kadar karşısında olduklarını ifade eden Albayrak, Hitler döneminin Almanya’sında bile savaş sonrasında ilk el atılan ve tamir edilenin opera ve tiyatro binaları olduğunu hatırlattı. Albayrak, “Bizler Özerk Sanat Kurumu kapsamında özerk bir Tiyatro Yasası’nın hazırlanmasını beklerken, Devlet Tiyatroları’nın durumunu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na yapılan saldırıyı üzülerek izliyoruz. Hükümetin Başbakanı bu yangın sırasında kendi kurultayına yönelik belediye başkanlarıyla, destek yemeğinde keyfini çatıyor. Ülkenin en saygın araştırmacı ve yazarlarından Mustafa Gökçeoğlu’nun evi soyulmuş ve en önemli serveti olan kitapları, kimliği pek ala bilinebilen insanlar tarafından çalınmış ama bu kimsenin umurunda değil. Gündem hep başka bu aralar. UBP Hükümeti’nin gündemiyle halkın gündemi kesinlikle birbirini tutmuyor” dedi.