Haspolat’ta Vakıflar İdaresi’ne ait yaklaşık 200 dönümlük arazi üzerine ‘ilahiyat koleji’ adı altında kurulacak olan İmam Hatip Okulu’nun temel atma töreni yarın gerçekleştiriliyor.

Haspolat’ta Vakıflar İdaresi’ne ait yaklaşık 200 dönümlük arazi üzerine ‘ilahiyat koleji’ adı altında kurulacak olan İmam Hatip Okulu’nun temel atma töreni 20 Temmuz günü gerçekleştiriliyor. Talimatları hayata geçirmek için hummalı bir çalışma içinde olan hükümet yetkilileri, büyük bir heves içinde Başsavcılığın da açıkladığı gibi bu gayrı yasal okulu, gayrı modern bir anlayışla açma yolunda törene hazırlanmaktadır.

‘Sendikalar Cumhuriyeti’ dediği KKTC’yi Özelleştirme Yasası gibi yasalarla demokratik yaşamın temel gereklerinden ve sosyal değerlerden arındırmayı hedefleyenler, ekonomik değişim görüntüsü altında, sosyal, siyasal ve kültürel dönüşüm baskısını giderek her alana artırarak yansıtmaktadırlar.

Açıklamalarıyla Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerini kaşımaktan çekinmeyen Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir Atalay’ın da katılacağı törende, yine milli ve dini değerler üzerine hamaset nutukları atılacaktır. Gençlerin büyük bir oranda göç etiği, geriye kalanının işsizlik ve ekonomik sorunlardan dolayı bunalımlar yaşadığı, acılar çektiği ve umudunu yitirdiği bu ülkede büyük yangınlar yaşanırken, dini değerlerin açık istismarı ile bu açılışta, kurultay hesapları peşinde fotoğraflar çekilecek, demeçler verilecek ve bu yapılanların ne kadar faydalı işler olduğu anlatılacaktır.

Yapılan tüm anketlerde, tartışma programlarında, yazılı basın ve sosyal medyada Kıbrıslı Türklerin tercih ve kabul etmediği tescillenen külliyenin yapılması için halkına sırtını dönen UBP Hükümeti, ihtiyacımız olan modern ve çağdaş eğitim adına mesai yapmak yerine, külliye gibi din merkezli eğitimin yapılacağı tesisler yaratmanın peşine düşmüştür. Bu bir sosyo-kültürel dönüşüm adımıdır. Bu adım, Kıbrıslı Türklerin sosyal ve kültürel kimliğine açık bir saldırıdır. Sosyal değerlerine, dini inançlarına, geleneklerine ve modern yaşam anlayışına yönelik planlı bir tavırdır.

Unutulmamalıdır ki Kıbrıslı Türklere dayatılan dini modelinin nüvelerinin genç beyinlere şırınga edileceği bu dini eğitim merkezleri çok değil birkaç on yıl sonra geriye dönüşü mümkün olmayacak yaşam tarzlarının yaratılmasına neden olacaktır.

Halkımızı, üzerinde oynanan oyunlara karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Temel atma töreni ile asıl yapılmak istenen, Kıbrıslı Türklerin modern ve çağdaş değerlerine, yaşam düzeyine ve hayat felsefesine müdahale etmektir.

UBP Hükümeti’nin, halkın sırtına yüklediklerinin vebalini gün gelecek gerek yargı önünde gerekse seçim sandığında ödeyeceğini belirtirim.

 

Asım Akansoy

CTP-BG Genel Sekreteri