CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tüm dünyaya çözüm istencini kanıtlayan Kıbrıs Türk halkının sesine kulak vermesi gerektiğinin öneminin altını çizdi ve partisinin bu yöndeki kararlılığını bir kez daha vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Sekreteri Asım Akansoy, son zamanlarda Cumhurbaşkanlığı kanadından yeniden dillendirilmeye başlanan “end game” söylemleriyle çıkmaz ve sonucunda KKTC’nin tanınmasının umut edildiğine dikkat çelerek, böylesi politikaların sadece Kıbrıs Türk halkını duvara vurdurmaya yarayacağını vurguladı. Akansoy, Kıbrıs Türk halkının çözüm konusundaki beklentilerinin Ocak ayında Greentree’deki zirvede Hristofias’la bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na kedin bir dille iletilmesi gerektiğini de kaydederek, sendikalar ve sivil toplum örgütlerine düşen görevin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Sayın Eroğlu, Ocak ayında Greentree’de yapılacak olan zirveyle ilgili  “son koz”, “end game” gibi söylemleri ortaya atıyor. Sayın Eroğlu ‘son koz Greentree’de oynanacak’ diyor. Son koz,  end game yoktur bu bir hülyadır. Bizim için önemli olan Cumhurbaşkanı’nın tutumudur çünkü biz dünyaya çözüm isteğimizi ispatladık. CTP olarak Sayın Eroğlu’na her türlü katkıyı yapmaya istekliyiz ama bu olmazsa büyük ve uluslar arası alanda ağırlığı olan bir parti olarak işin gereğini yerine getiririz. CTP henüz son sözünü söylemedi” diye konuşan Akansoy, partisinin çözüm konusundaki kararlılığını bir kez daha vurguladı.

“KRİTİK BİR AŞAMADAN GEÇİYORUZ”

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, bu sabah Sim TV’de yayınlanan ‘Radyo gazetesi’ adlı programda Kıbrıs sorununda gelinen kritik aşamayı değerlendirdi.  Son derece kritik bir aşamadan geçilmekte olduğuna işaret eden Akansoy CTP-BG’nin özellikle bu aşamada süreçle ilgili bilgilerin açıklanması konusunda ısrarlı olduğunu kaydetti. “Akansoy, Sürecin ne aşamada olduğunu Rum basınından duymak istemiyoruz. Özellikle toprak ve mülkiyet konusunda Eroğlu’nun önerilerini açıklamasını istiyoruz çünkü bu konu halkın kaderini ilgilendiriyor” diye konuştu.

CTP-BG Genel Sekreteri, seçildiği gün ‘Talat’ın bıraktığı yerden devam’ mesajını veren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bugün o noktada olmadığını kaydederken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli olan masada kalmak değil o çözüm yapısını sürdürebilmekti. Bu yapılamadı. Bugün Kıbrıslı Türklerin mülkiyette öneri yaptığını öğrendik ama biz bunun ne olduğunu bilmiyoruz. Tutanakta böyle bir bilgi var ama öneri dosyası ekinde yok. İddialarda da Kıbrıs Türk tarafı toprak pazarlığına girmek istemiyor ve askerin çekileceği bölgede TOKİ tarafından yapılacak apartman dairelerinin Kıbrıslı Rumlara verileceği söyleniyor. Böyle akıl ötesi öneri yapıldı mı? Bunu bilmemiz gerekir”

Akansoy, 2’nci Cumhurbaşkanı Talat’ın Türkiye Milli Güvenlik Kurulu ve Dışişleri Bakanlığı tarafından da son derece olumlu bir yaklaşım olarak nitelenen 4 Ocak paketindeki çapraz oy sürecinin Kıbrıs’ta siyasi eşitliğin tesis edildiği bir süreç olduğuna işaret ederek, Eroğlu’nun elde edilen bu kazanımı ileri götürmesi gerekirken geri adım atmasının yönetim ve güç paylaşımı konularında kriz yarattığını belirtti. Akansoy, “Eroğlu çapraz oy konusunda olumlu adım atarsa çözülebilecek süreç başlayabilir” diye konuştu.

Akansoy, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofias’ın danışmanı Tumazos Çelebis’in katıldığı Mağusa Söyleşilerinde detaylı ve çarpıcı açıklamalarda bulunduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“EROĞLU GREENTREE’DEN BİR ŞEY ÇIKMAMASINI İSTİYOR”

“Dilerdik ki Sayın Eroğlu ve Sayın Özersay da detaylı açıklama yasın ve biz bilgileri Çelebis, bir başka Kıbrıslı um yetkili ya da Kıbrıs Rum basınından almak zorunda kalmayalım. Özellikle Çelebis’in nüfusla ilgili olarak basına yansımayan çok önemli açıklaması vardı.  nüfusla ilgili. Göçmenlerin sayısıyla ilgili olarak bir süre önce 50 bin kişilik bir sayı telaffuz edilmişti. Çelebis, Eroğlu’na, ‘makul üst taban belirlenip kriterler konulsun ve konuşalım. Bu rakam büyük ihtimalle 50 bini geçecek ama önemli değil. Yeter ki makul düzeyde dursun. Ciddi anlamada fazla vatandaşlık varsa yeni devlet denge sağlanana kadar bir süre vatandaşlık vermesin’ şeklinde bir öneri yapıldığını açıkladı. Sayın Eroğlu buna hala yanıt vermemiş. Oysa bu, Kıbrıslı Türkler için çok önemli bir konu. İnsani konunun aşılması açısından çok öneli adım, ancak Sayın Eroğlu’ndan herhangi bir bilgi almış değiliz.        

“Manzaraya bakılacak olursak Eroğlu Greentree’den bir şey çıkmamasını istiyor. Eroğlu, sözcüsü Ertuğ’un da ‘Son oyun, işin sonuna gelindi’ “müjdesini’ vererek felaket telalığı yaptığı bir durumla karşı karşıyayız” diye konuşan CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, “bu,  Greentree’den bir şey çıkmasını istemediklerinin göstergesidir. O zaman süreç 2012 Haziran’a kadar sürüncemede kalır. Temmuz’da Kıbrıs Rum tarafının dönem başkanlığı, 2013’te ise Güney Kıbrıs Başkanlık seçimleri de ardı ardına geleceğinden bu sürünceme durumu uzar” sözleriyle gelinen noktadan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Eroğlu ve Hristofias’ın çözüme yönelik beklenti içinde olmadıklarının altını çizen Asım Akansoy, bugün görünen tabloyla ilgili şu görüşü seyircilerle paylaştı: “Nedir Sayın Ertuğ’un “end game’i” böylesi bir memnuniyetle duyurmasının altında yatan anlam? Yani ‘katı duralım, zaten Hristofias’ın da tutumu belli. Belki böylelikle BM günün sonunda başka bir tavır belirler ve KKTC tanınır’ diye düşünüyorlar. Oysa bu ayrılıkçı söylem, Kıbrıs Türk halkını duvara vurdurmaktan başka bir şey değildir.

EROĞLU MÜZAKEREYİ ÇÖZÜM İÇİN YAPMIYOR

 Bu iş bir ‘end game’ meselesi değil. Eğer ‘sona doğru’ geliyoruz açıklamaları bir beklentiyse, Sayın Eroğlu,  Kıbrıslı Türkleri dünyaya bağlamak için nasıl bir formülü olduğunu ya da formülünün olup olmadığını açıklamak zorundadır. Cumhurbaşkanı Eroğlu da Rum Lider Hristofias da BM Genel Sekreteri’ne “Talat’la bırakılan yerden devam” taahhüdünü verdiler. Bu da çapraz o konusuydu. Dolaysıyla geri adım atacak olan lider bunun bedelini öder.”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bir süre önce yaptığı ve özellikle nüfus konusunda 2’nci Cumhurbaşkanı Talat’a saldırdığı açıklamalarını anımsatan CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, bu açıklamalar incelendiğinde aslında Eroğlu’nun müzakereyi çözüm için yapmadığının anlaşılabileceğini vurguladı. Akansoy, “Eroğlu,  ‘onun olduğu gibi benim de devlet ve vatandaşım var ve var olan gerçekler üzerinden yan yana gelebiliriz’ diyor. Bu yeni bir söylem de değil. Kastedilen KKTC varlığı ve çözümün 2 halk 2 devlet üzerinden şekillenmesidir. Eroğlu’nun ortaya koyduğu beklenti maksimalisttir ve çıkmaz yaratmaya yöneliktir” diye konuştu.

Greentree den olumlu sonuç çıkma ihtimalinin şu anki görünmüşüyle çok zayıf olduğuna işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, olumlu bir sonuç çıkabilmesi için Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çözüm yönünde cesaretlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bunu yapabilecek tek unsurun ise Türkiye olduğunun altını çizdi. “Eğer Türkiye çözüme endeksliyse ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri çözüm konusunda Talat’la birlikte hareket ettikleri noktadaysa,  sonuç alınabilir diye düşünüyorum” diye konuşan Akansoy, Kıbrıs Türk tarafının ivme kazanabilmesi için Eroğlu’nun çapraz oyu kabul etmesinin gerekliliğinin üzerinde ısrarla durdu. Akansoy, Hristofias’ın ‘Talat’la anlaşmıştık ama Eroğlu ile olmuyor’ diyerek Eroğlu’nun uzlaşmazlığı üzerinden kendi pozisyonunu kullandığını ve böyle bir kampanyayla uluslar arası sahneye oynadığına da dikkat çekti.

“KIBRIS TÜRK HALKININ KADERİNİ EROĞLU VE HRİSTOFİAS’IN İKİ DUDAĞI ARASINDA BIRAKMAYIZ”

Akansoy, kendi stratejik çıkarları olan ve politikasını buna göre belirleyen Türkiye’nin de Kıbrıslı Türklerin çözüm isteği konusunda yönlendirilmesi gerektiğini kaydederek, Siz kendi iradenizle ilgili proje üretmez ve bunu ortaya koymazsınız bugün içinde bulunulan durum olur” uyarısında bulundu.

Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani niyet farkı bu. Federal çözüm oluşturmaya niyet yoksa yükselen bir güç olan Türkiye ile birlikte hayatı idame ettiririm umudu içinde olursunuz. Ama bu halkın sorunlarını çözmez, tam tersi ipotek altına alır. Greentree de 6 ay kadar bir zaman daha tanınacak. Eroğlu daha yapıcı olmalı ve zirvede belli bir yakınlaşmayla uluslararası konferansa gidilmeli. Bizim CTP olarak beklentimiz Eroğlu’nun Kıbrıs Türk halkının çıkarını gözeterek adım atması ve konunun konferansa götürülmesi. Biz, CTP olarak bunun gerçekleşmesi için her türlü girişimde bulunacağız. Planlarımız var ve uluslar arası alanda temaslarımız olacak. Kıbrıs Türk halkının kaderini Hristofias ve Eroğlu’nun iki dudağı arsında bırakmayacağız. Ayrıca Kıbrıs Türk halkının daha fazla bilgilendirilmesi için Eroğlu’ndan net bir şekilde elini açmasını isteyeceğiz. Sarayı halka açmak zamanı geldi. CTP olarak son sözümüzü daha söylemedik. Bu iş hayati konudur. Hristofias ve Eroğlu’nu aşar ki bu da halkların iradesidir.”

Kıbrıs Türk toplumunda 2004 sonrasında çözüme ulaşmamanın, beklentilerini karşılayamamanın vermiş olduğu çok ciddi bir yorgunluk olduğuna işaret eden Akansoy, ancak bunun asla çözümden vazgeçme olarak yorumlanmaması gerektiğinin altını çizdi. Kıbrıs Türk halkının içinde bulunulan yapının sürdürülebilir olmadığını bildiğini kaydeden Akansoy, “bu nedenle bu yorgunluğu iyi tanımlamak lazım. Ayrıca 2004’teki konjonktürde değiliz. Dolaysıyla kendi özgün koşullarımıza göre eylem ve mücadele geliştirilecek. CTP-BG olarak Çok etkili dış ilişkiler yapıyoruz. Hem kamuoyunun bilgilendirilmesi hem Eroğlu’nun cesaretlendirilmesi için eylemlerin sokağa taşınmasında elimizden geleni yapacağız. Eroğlu’nun istek ve cesareti olmayabilir ama biz kendisini cesaretlendireceğiz.” diye konuştu.

Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunların çözümü müzakere edilmeden, oldubittiyle bu iş çözülmez. Ortak akıl geç kalmadan Kıbrıslı Türkleri daha fazla eritmeden, varlığını daha fazla tehlikeye sokmadan, kimliğini daha fazla erozyona uğratmadan dünyaya bağlamaktır. Eroğlu’nun görevi budur ve bunu yapmazsa sesimizi yükseltiriz. Yılsonuna gelindi 1 aylık bir zaman var ve bu çok iyi değerlendirilmeli. Eroğlu’na Kıbrıs Türk halkının çözüm beklentisi net şekilde iletilmeli. Sendika ve sivil toplum örgütleri günlük akıştan başlarını kaldırıp olayın bütününe bakmalı. Eroğlu, ‘son koz Greentree’de oynanacak’ diyor. Son koz,  end game yoktur bu bir hülyadır. Bizim için önemli olan Cumhurbaşkanı’nın tutumudur çünkü biz dünyaya çözüm isteğimizi ispatladık. CTP olarak Sayın Eroğlu’na her türlü katkıyı yapmaya istekliyiz ama bu olmazsa büyük ve uluslar arası alanda ağırlığı olan bir parti olarak işin gereğini yerine getiririz. CTP henüz son sözünü söylemedi”

 

CTP Basın Bürosu