CTP-BG Genel Başkanı özkan Yorgacıolu, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Osman Ertuğ’un ‘End Game somutlaştı’ sözünü yeniden gündem yaptığına işaret ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğlu’nun bu konuya açıklık getirmesinin halkına karşı görevi olduğunu vurguladı

 Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak Ocak ayı zirvesinin hazırlıkları sürerken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın Osman Ertuğ son günlerde moda olmuş ‘End Game somutlaştı’ sözünü yeniden gündem yaptı.

‘End Game’   Kıbrıs sorununun BM gözetiminde çözümü sonucunda elde edilecekse bu zaten liderlerin görevidir. Bu konuda herhangi bir sorun yoktur. Ancak kasıt çözüm dışında bir sonuç ise sayın Eroğlu bu anlamdaki ‘End Game’in’ ne olduğunu halkımıza anlatması gerekmektedir.

Söz konusu ‘End Game’ den kasıt çözümsüzlük koşulları ise sorunu çözmek için çalışma yaparken çözümsüzlük koşullarını hayal etmek ne kadar doğrudur.?

Böylesi bir durumda Birleşmiş Milletler bu sonuçtan hangi tarafı sorumlu tutacaktır?.

Bu koşullarda Kıbrıs Türk halkını bekleyen olumlu veya olumsuz gelişmeler nelerdir?

Kıbrıs Türk halkının bütün bunları bilmeye hakkı vardır.

Yoksa her fırsatta ‘End Game’ den bahsetmek, BM’nin ‘sürecin çöktüğü’ gibi bir açıklaması hayalleri üzerine senaryolar kurmak, Kıbrıs Türk halkının yararına bir şey değildir.

Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu bu gemiye sahipleri adına kaptanlık yapıyorsa eğer, geminin rotasını nereye çevirdiğini sahiplerine, yani halkına söylemek zorundadır.

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı