CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu UBP’yi bir kez daha Cuellar belgesini onaylama karşılığı KKTC’nin tanınacağı sözünü kimin verdiğini açıklamaya çağırdı…

 CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu UBP’yi bir  kez daha Cuellar belgesini onaylama karşılığı KKTC’nin tanınacağı sözünü kimin verdiğini  açıklamaya çağırdı…

 

“Tek egemenlik” ve “tek uluslararası kimlik” ifadelerini içeren Cuellar Belgesi’ne 22 yıl önce onay veren UBP, bu gerçeği örtmek için ortaya attığı “KKTC’yi tanıma sözü vermişlerdi” senaryosunu ortada bıraktı. CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu “Eğer birşey söyleyecekseniz arkasında duracaksınız. Aksi halde susup kalacaksınız” dedi…

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, “1986 yılında tek egemenlik ve tek uluslararası kimliği de içeren Perez De Cuellar Belgesi’ne onay veren” Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP), yaptıklarını bile savunamaz bir görüntü verdiğini bildirdi. Kalyoncu, UBP’nin Cueller belgesine onay vermenin gerekçesi olarak öne sürdüğü “KKTC’nin tanınacağı sözü”nün kim tarafından verildiğini açıklamaktan kaçındığına dikkati çekerek, “Eğer birşey söyleyecekseniz arkasında duracaksınız. Aksi halde susup kalacaksınız” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP’den yapılan önceki gün yapılan bir açıklamada “Cuellar belgesine onay verdik, çünkü KKTC’nin tanınacağı sözü verilmişti” şeklinde bir iddiada bulunulduğunu ve bu önemli iddianın detaylarının kamuoyuna açıklanmasını istediklerini anımsattı.

UBP’den dün yapılan açıklamada bu konuya hiçbir şekilde değinilmediğine, bunun yerine içi boş ifadeler kullanılarak sorudan kaçmaya çalışıldığına işaret eden Kalyoncu şunları kaydetti:

“Bir siyasi parti, hele anamuhalefet partisi kamuoyuna birşey söyleyecekse, söylediğinin arkasında durmasını da bilmelidir. Ortaya bir iddia atıp, konuyu bilinmeze havale etmek hiçbir siyasi partiye yakışmaz. Cuellar belgesine ‘evet’ denilmesine karşılık KKTC’nin tanınacağı sözünün verildiği iddiası çok büyük bir iddiadır ve bugüne kadar söylenmeyen bu ifadeyle ilgili gerçekleri öğrenmek Kıbrıs Türk halkının hakkıdır. Bunu temize havale etmek, iddiayı ortaya atan UBP’ye düşmektedir.”

Bu soruyu sormaya ısrarla devam edeceklerini vurgulayan CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP liderliğinin bundan kaçarak kurtulamayacağını belirtti.

1 Temmuz’da yapılan liderler zirvesinden sonra yapılan ortak açıklamada yer alan “tek egemenlik” ve “tek uluslararası kimlik” ifadeleri nedeniyle bir kaşık suda fırtına koparmaya çalışan UBP’nin 22 yıl önce aynı ifadelerin yer aldığı Cuellar Belgesi’nde de yer aldığını gizlemek için “KKTC tanınacak sözü verilmişti” gibi bir senaryo yazdığının anlaşıldığını belirten Kalyoncu, “Bu senaryonun uyduruk olmadığını kanıtlamak UBP’ye düşmektedir” ifadesini kullandı.