CTP Genel Sekreteri Kalyoncu, UBP Genel Başkanı Ertuğruloğlu’na sordu;

 CTP Genel Sekreteri Kalyoncu, UBP Genel Başkanı Ertuğruloğlu’na sordu;

 

Kalyoncu UBP Genel Başkanı’nı açıklamaya çağırdı: “Cuellar belgesine onay vermeniz için, size ‘KKTC’nin tanınacağı’ sözünü kim verdi? Cuellar belgesine mecliste onay verdiğinizi itiraf ediyorsunuz. Ve diyorsunuz ki ‘Bize KKTC tanınacak sözü verdiler…’ Kim böyle bir sözü verebilir? Buyurun, iddianızı kanıtlayın!..”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, 1986 yılında Perez De Cuellar belgesine onay veren Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) kimler tarafından “kandırıldığı”nın açıklanmasını istedi. UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu bu konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışan Kalyoncu, “Kendilerine KKTC’nin tanınacağı sözü verildiği için Cuellar belgesini kabul ettiklerini söylüyorlar. Sayın Ertuğruloğlu, eğer verilmişse, bu sözü kimin verdiğini kamuoyuna açıklamak zorundadır” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, UBP’nin basına yansıyan açıklamalarına verdiği yanıtta, UBP’nin açıkça “çözüm istemem” demekten çekindiğini, bu yüzden sürekli uydurma iddialarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını vurguladı.

“KKTC’nin tanınacağı sözünü kim vermiş olabilir?” diye soran Kalyoncu, böyle bir iddianın ayaklarının yere basmadığını, bu yüzden iddia sahibi tarafından kanıtlanması gerketiğini kaydetti.

“UBP liderliği egemenlik ve yurttaşlık konularını da içeren Cuellar belgesine onay verdiğini itiraf etmek zorunda kalmıştır” diyen Kalyoncu, bunu “KKTC’nin tanınacağı sözü” gibi kimsenin duymadığı, bilmediği bir gerekçeye dayandırmanın anamuhalefet partisi gibi önemli bir pozisyonda bulunan bir siyasal partiye yakışmadığını belirtti.

UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun ve şu anda UBP’yi yöneten merkez kadronun Kıbrıs’ta çözüme inanmadığını, ideolojik olarak da adanın bölünmesini arzuladığını anlatan Ömer Kalyoncu, “Bu görüşlerini açıkça söyleseler daha fazla saygıyla karşılanacaklar” ifadesini kullandı. Kalyoncu, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için çaba sarfeden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın tutarlı, ilkeli ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını gözeten siyasetine bütün güçleriyle destek vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Günlerdir Cumhurbaşkanı’na “tek egemenlik ve tek yurttaşlık” konularını bahane ederek saldıran UBP liderliğinin, Cuellar belgesine 1986’da onay verdiklerinin CTP-BG tarafından ifşa edilmesi üzerine paniğe kapılarak “KKTC tanınacaktı, söz vermişlerdi” masalına sarıldığına dikkati çeken Ömer Kalyoncu, “Tahsin Ertuğruloğlu’nun çözüme dönük en ufak bir adıma bile tahammülü yoktur. Bütün mesele budur” dedi.

Cumhurbaşkanı Talat’ın “kandırıldığını” iddia edenlerin bugün kendilerinin “kandırıldık”larını itiraf ettiğine işaret eden Kalyoncu, UBP liderliğinin Annan Planı döneminde halkın kendi kaderine oy vermesini de engellediğini anımsattı ve “Acaba UBP liderliği bugüne kadar kaç defa kandırılmıştır?” diye sordu.