CTP, EDEK’in itirazlarına rağmen Sosyalist Enternasyonal istişari üyeliğine kabul edildiğini açıkladı.

 CTP, EDEK’in itirazlarına rağmen Sosyalist Enternasyonal istişari üyeliğine kabul edildiğini açıkladı.

 

CTP Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Dışilişkiler Sekreteri Ünal Fındık ve Dışilişkiler Bürosu Üyesi Kutlay Erk bugün CTP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek partinin yoğun çalışmaları sonucunda Sosyalist Enternasyonal’de gözlemci üyelikten istişari üyeliğe yükseldiklerini, tam üyelik için de gerekli başvuru ve çalışmaların yapıldığını bildirdi.

 

Kalyoncu

Toplantıda ilk olarak konuşan Genel Sekreter Ömer Kalyoncu, CTP’nin 1990’lı yıllardan beri Sosyalist Enternasyonal’e üyelik için uğraş verdiğine işaret ederek, uluslararası örgütlere üyeliğin önemli olduğunu, fakat üyeliklerinin Rum tarafından da sürekli engellenmeye çalışıldığını belirtti.

 

Sosyalist Enternasyonal’e 2002 yılında gözlemci üye olarak katıldıklarını ve bu üyeliğin istişari üyeliğe yükselmesi için de çok yoğun çaba verildiğini anlatan Kalyoncu, şu anda kabul edilen istişari üyelik çerçevesinde bütçe konusu hariç tüm konularda oy hakkı elde edildiğini kaydetti.    

 

Rum kesimindeki EDEK partisinin CTP’nin Sosyalist Enternasyonal’e istişari üye olmasına karşı çıkmasının ardından basına yansıyan yanlış bilgilerin düzeltilmesi için bugün basın toplantısını düzenlediklerini söyleyen Kalyoncu, çalışmaların içerisinde sürekli olarak bulunan Kutlay Erk ve Ünal Fındık’ın istişare üyelik hakkında tam bilgiyi aktaracaklarını belirtti.

 

Erk

Konuşmasına örgütlerin uluslararası örgütlere üye olmasının önemine dikkat çekerek başlayan Kutlay Erk, “Bizim kendimizi dünyaya anlatabilmemiz ve dünyayla iletişim içerisinde olmamız için onlara kendimizi anlatmamız gerekir” dedi.

 

CTP’nin Sosyalist Enternasyonal’e üyelik başvurusu yaptıktan sonra 2002’den itibaren gözlemci üye olduklarını ve ilk olarak Mayıs 2003’te İspanya’daki Akdeniz Komitesi’ne katıldıklarını anlatan Kutlay Erk, Sosyal Enternasyonal’de tüm çalışmalara, bunun yanında yerel yönetimler komitesine de girerek toplantılara katıldıklarını belirtti. Erk, Şili’de 2 yıl önce yapılan konsey toplantısında, üyeliklerinin yükseltilmesi konusunda karar alındığını hatırlattı.

 

Atina’da geçen hafta yapılan toplantıda EDEK’in itirazlarına rağmen CTP’nin istişari üyeliğinin oy birliğiyle kabul edildiğini dile getiren Erk, EDEK’in oylama öncesinde yaptığı karşı çıkış konuşması üzerine Sosyalist Enternasyonal üyesi Avrupa Birliği’nin etkili partileriyle görüşmelere başladıklarını ve EDEK’in yaptığı konuşmanın doğru olmadığını üye partilere anlattıklarını dile getirdi. Erk, Fransız Sosyalist Partisi, Alman Sosyal Demokrat Parti, Belçika Sosyalist Partisi, İtalyan Demokrat Parti, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Finlandiya İşçi Partisi, Avrupa Sosyalist Partisi, İspanya Sosyalist Partisi, İngiltere İşçi Partisi’nin kendilerine destek vererek birlikte çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 

 

Başkanlık Divanı’na bir yazı vererek, EDEK’in suçlamalarının doğru olmadığını ve istişari üyeliği talep ettiklerini söyleyen Kutlay Erk, yazıya destek vermek amacıyla Alman Sosyal Demokrat, Fransız Sosyalist Parti, İtalyan Demokrat Parti, Belçika Sosyalist Parti ve İsveç Sosyal Demokrat Parti’sinin yazının altına imza attığını bildirdi.

 

Güçlü bir ilişki ağlarının olmasından dolayı istişari üyeliklerinin onaylandığını dile getiren Erk, yapılan mücadeleden dolayı kazanılan üyelikten mutluluk duyduğunu belirtti.

 

Fındık

CTP Dışilişkiler Sekreteri Ünal Fındık ise, Sosyalist Enternasyonal’in prosedürü gereği Etik Komitesi’nde CTP’nin üyeliğinin tartışıldığını ve istişari üyeliğinin onaylandığını dile getirdi.

           

Sosyalist Enternasyonal’in etik komitesinin 20’den fazla üyesi olduğunu söyleyen Fındık, kendilerinin üyelerle kurduğu iyi ilişkiler sonucunda olumlu bir sonuca vardıklarını ifade etti.

 

Sosyalist Enternasyonal’in çalışma biçimi dolayısıyla çatışmada olan ülkelerden iki tarafın da partilerinin Sosyalist Enternasyonal’in içerisinde yer almasını istediklerini söyleyen Fındık, Sosyalist Enternasyonal’e üye partilerin de olumlu rol oynamasını istediklerini, bu nedenden dolayı da EDEK’in gösterdiği olumsuz tavrından rahatsız olduklarını kaydetti.

 

Fındık, EDEK’in, Rumların, Kıbrıs’ın uluslararası kuruluşlarda temsiliyetinin sadece kendilerine ait olmasını istedikleri için CTP’nin üyeliğinden rahatsız olduklarını ifade etti, Kıbrıslı Türklerin sesinin duyulmaması için de Sosyalist Enternasyonal’de CTP’nin üyeliğine karşı çalıştığını belirtti.

 

Sosyalist Enternasyonal’de 3 tür üyelik bulunduğunu anlatan Fındık, bunların ilkinin gözlemci sonra istişari ve en son da tam üyelik statüsü olduğunu belirtti, istişari üyeliğe kabul edilen CTP’nin tam üyelik için çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.