CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Yasama gününde Meclis’te nisabın sağlanamamasını ve Türkiye
Cumhuriyeti Hükümeti’nin yetkililerinin UBP Kurultayı öncesi açılış törenleri gerekçesi ile ülkemizi ziyaret ederek,
adaylardan birine açıkça destek olmasını eleştirdi.

Bugün yine Yasama gününde KKTC Meclisi’nin çalışmaları UBP’nin Kurultayına kurban edilmiştir. Kurultaya yönelik etki sağlamak için dış destekli şov yapmayı, Meclis’in yasama faaliyetinden daha fazla önemseyen UBP Hükümeti, bugün bir kez daha beceriksizliğini de organizasyon yeteneğinden yoksun olduğunu da kanıtlamış oldu.

Yasama gününde birden fazla açılış ya da temel atma töreni düzenlenerek bakanların tören tören dolaşmasına yol açan Hükümet, Meclis’te nisabı engellemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yetkilileri de Kurultay öncesi ülkemizi açılış törenleri gerekçesi ile ziyaret ederek, adaylardan birine açıkça destek olmayı amaçlamaktadır. UBP içi muhalefet ise parti başkanlığına aday olan Başbakanı yıpratmak amacıyla Meclis Genel Kurul Salonuna girmemeyi bir marifet sayarak nisabı engellemiştir.

Sonuç olarak, Ulusal Birlik Partisi’nde kurultayda başkanlığa aday olanlar ve onların taraftarları kurultay hesapları uğruna Yasama çalışmalarını engelleyerek aslında Meclis’in itibarını da ayaklar altına almaktadırlar. Meclis’in işlevselliğini tartışılır kılmaktadırlar. Meclis çoğunluğu UBP’nin elinde olmasın rağmen, bundan bütün partiler ve milletvekilleri olumsuz etkilenmektedir.

UBP Kurultayı uğruna Meclis’in bu kadar çok yıpratılmasına göz yummamız mümkün değildir. Halkımız artık Meclis’in bu yapısı ile ülkeye bir yarar sağlamasının mümkün olmadığının farkındadır. Bu nedenle halkımızın siyasal iradesinin yeniden oluşturulması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu koşullar altında UBP’nin Kurultayı, öncesinde olduğu gibi, sonrasında da halkımızın yararına olacak herhangi bir sonuç doğurmayacaktır. Halkımızın iradesini yeniden oluşturmak ve güvenli bir geleceğin yolunu açmak için erken genel seçimlerin yapılması kaçınılmazdır.

 

Özkan Yorgancıoğlu

Genel Başkan