CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP Hükümeti’nin Ercan Havaalanı konusunda aldığı kararları
eleştirerek artırılan ücretler nedeniyle kötüye giden turizmin daha da kötüleşeceğini belirtti.

Gelmiş geçmiş en beceriksiz hükümet olan UBP Hükümeti, ‘Ekonomik İstikrar’ adı altında ülkemizi ekonomik bir felakete sürüklüyor. Dünya piyasalarında ham petrol fiyatları düşerken akaryakıta zam yaparak, Yerel Yönetimler Yasası’nın amir hükmüne göre belediyelerin toplaması zorunlu olan aydınlatma vergisi yasallığını korurken, Bakanlar Kurulu kararı ile aynı aydınlatma işlemi için Elektrik Kurumu’na ikinci kez aydınlatma ücreti toplama yetkisi verilmesi ve özelleştirilen Ercan Havaalanı’nda değişik isimler altında yeni vergiler getirilerek bilet fiyatlarının artırılması ekonomik felakete sürüklenmemizin kanıtıdır.

Ekonomimizin en önemli iki sektöründen biri olan turizm sektörünün bir bacağı olan taşımacılık kısmının hem öğrenci hem de diğer unsurlarının bilet ücretlerinin artırılması hükümetin bindiği dalı kesmesi ile eş anlamlıdır.

Hükümet tarafından peşkeş çekilen Ercan Havaalanı’nda, önce işletme sahiplerinden dükkan fiyatlarını artırarak başlayan operasyon daha sonra işletme izni devlet tarafından Ercan Havaalanı olarak belirlenmiş taksicilerden ilave kira isteme noktasına taşınmış, şimdi ise uçak bilet fiyatlarını artırıp turizmi olumsuz etkileyecek noktaya getirilmiştir.

Bütün amaç, Ercan Havaalanı’nın peşkeş çekildiği şirketin yapacağı varsayılan yatırımını mümkün olduğunca erken geri toplamasıdır. Bunu yaparken bu alanda ekmek yiyen insanlarımızın, işletmecilerimizin, turizmcilerimizin ve turizm sektörümüzün olumsuz etkilenmesi UBP Hükümeti’nin umurunda değildir.

Özelde turizm sektörümüzü genelde de ekonomimizi olumsuz etkileyecek bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Bu yapılmadığı takdirde hükümet bu yıkımın faturasını ödeyemeyecektir.

 

Özkan Yorgancıoğlu

Genel Başkan