CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Lefkoşa Türk Belediyesi ara seçimleri konusunda TDP ile yürütülen
ittifak çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaratılan yıkımın ortadan kaldırılması amacıyla geniş toplum kesimlerinin yürüttüğü mücadele partimizin de aktif katılımıyla sürdürülmüştür. Bu kararlı mücadeleye gereğinden fazla direnen UBP, sonuçta başkentimize çok ağır kayıplar yaşattıktan sonra pes ederek 7 Nisan’da erken seçime olanak yaratmak zorunda kalmıştır.

Seçim kararı ortaya çıkıncaya kadar devam eden kolektif mücadelenin, seçim sürecinde ve sonrasında da devam etmesine dair bir toplumsal beklenti oluştuğundan, CTP-BG buna kayıtsız kalmayarak yapıcı ve samimi bir anlayışla çalışmıştır. Bu doğrultuda TDP ile art arda yoğun temaslarımız olmuştur.

Önceleri TDP’den tarafımıza iletilen talep CTP, DP ve TDP’nin birlikte hareket etmesiyken, DP’nin adayını açıklamasının ardından bu kez de iki partinin güç birliği oluşturması yönünde bir yaklaşım gündeme getirilmiştir.

Partimiz, gerek aday belirlemede, gerekse işbirliğinin hangi koşullarda ve kapsamda olabileceği konusunda, kamuoyu araştırmalarından da yararlanarak hareket etmiştir. Kıbrıs Türk kamuoyuna çok net olarak açıklamak isteriz ki çalışmalarımızın tamamında TDP ile teması korumaya ve karşılıklı hassasiyetlerimizi gözetmeye büyük bir özen gösterdik.

13 Şubat akşamı gerçekleştirdiğimiz Parti Meclisi toplantısında, TDP ile yaptığımız görüşmelerde gelinen aşama ayrıntılarıyla değerlendirilmiştir. Parti Meclisimiz, TDP’nin son önerisi olan, belediye başkan adayının CTP-BG amblemi altında, belediye meclisine ise belirgin bir ağırlığı TDP kontenjanından olmak ve bu kez de TDP amblemi altında aday gösterilmesini karara bağlamıştır.

Ancak bugün ne yazık ki TDP’nin kendi organlarında yaptıkları görüşmelerde, üst düzeyde vardığımız uzlaşının kabul görmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu koşullar altında 7 Nisan’da yapılacak erken yerel seçimde herhangi bir güç birliği zemini oluşmadığı açıkça anlaşılmaktadır.

CTP-BG bilgi, birikim ve donanımı ile ülkemizde yerel yönetim anlayışının tümden değişmesinin öncüsüdür. Halkımızın yüzde 45’inden fazlasına hizmet veren partimize mensup belediye başkanlarının yönettiği belediyeler gerek mali yapılarıyla, gerekse hizmet kaliteleriyle birer övünç kaynağıdır. 7 Nisan’dan sonra başkent halkı da içinde bulunulan yıkıntının altından yine partimize mensup bir belediye başkanı ile kalkmayı tercih edecektir. Bu konuda hiçbir kuşkumuz yoktur. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yeni bir dönemi başlatmak ve başkent halkına hak ettiği yaşam kalitesini sunmak için bütün toplumsal kesimlerde dayanışma ve işbirliğine açık olarak yolumuza devam edeceğiz.

Asım Akansoy

Genel Sekreter