Fellahoğlu açıkladı: Banka borçlarının tamamı 2016’da kapanacak

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve CTP-BG LTB Başkan adayı Kadri Fellahoğlu mali yapılandırmaları sayesinde bankalara olan borcun 2016’da sona ereceğini, bu tarihten sonra tüm devlet katkısının LTB’nin kasasına kalacağını söyledi.

Fellahoğlu geçtiğimiz gün Engelliler Haftası nedeni ile KKTC Özel Eğitim Vakfı’nı (ÖZEV) ziyaret etti. Burada ÖZEV Başkanı Ersin Görsay ve eğitmenlerle bir araya gelen Fellahoğlu, hem düşünceleri dinledi, hem de 1 yıllık icraatlarını anlattı.

NORMALLEŞME TAMAM SIRA ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALARDA
ÖZEV gibi kuruluşların toplumlardaki öneminin çok büyük olduğuna vurgu yapan Fellahoğlu, bu tip kuruluşların önemini en iyi bilen kişilerin başında geldiğini söyledi. Toplumun her kesimi ile işbirliği içinde, paylaşımcı bir anlayış ile Lefkoşa’yı yönetmeye talip biri olduğunu ifade eden Fellahoğlu, normalleşme dönemi içerisinde enerjilerinin büyük bölümünü LTB’yi doğrultabilmeye harcadıklarını, ancak 4 yıllık dönemde çok daha yönlü çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

2016’DA DEVLET KATKISI BELEDİYEYE KALACAK
Fellahoğlu, çökmüş bir mali yapı devraldıklarını anımsatarak, 1 yıl içerisinde bankalara ve özel finans kuruluşlarına olan borçları yapılandırdıklarını, bu sayede LTB’yi yüksek faiz ile vermek zorunda olduğu miktarlardan kurtarmakla birlikte, 2016 yılında bankalara olan borçların sıfırlanacağını açıkladı. Fellahoğlu, yaptıkları akılcı yapılandırma sayesinde devlet katkısından bir miktarını şu anda belediyenin kasasına düşürmeyi başardıklarını, LTB’nin çek yasağından çıktığını belirterek, 2016’da tüm devlet katkısının belediyeye kalacağının altını çizdi.
GÖRSAY: TOPLUMSAL KATILIMIN ÖNEMİ BÜYÜK
ÖZEV Başkanı Ersin Görsay ise Başkan Fellahoğlu’nun kendileri ile bilgi paylaşımında bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, ÖZEV hakkında bilgiler verdi. Lefkoşa’nın daha iyi beledi hizmetler alabilmesi için yapılabilecekler konusunda fikirlerini sunan Görsay, toplumsal katılımın da bu noktada önemli rol oynadığını ifade etti.