• CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu: “Sağlıkta her kesimden ücret alınması Anayasa’ya ve sosyal devlet anlayışına aykırı.”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin ülkeyi yaşanmaz hale getirmek için ne gerekirse yapmakta olduğunu vurguladı.

‘Sağlık Fonu’ adı altında sağlıkta her kesimden ücret alınmasına tepki gösteren Yorgancıoğlu, bunun ‘insafsızlık’ olduğunu ve kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Anayasaya’nın 45’inci maddesinin “Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevlidir” dediğini anımsatan Özkan Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin en temel hak ve kazanımları dahi geriye götüren adımlar attığını ifade etti.

Ülkede ekonomik kriz yaşandığını, işsizliğin artığını, çalışanların alım gücünün sürekli düştüğünü ve bunların sorumluğunun hükümete ait olduğunu anlatan CTP-BG lideri Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

“Bir yandan bu olumsuzluklar varken, hükümet insanlarımızı daha da çaresizliğe itmektedir. Asgari ücreti iki yıldır artırmayarak dar ve sabit gelirlilere yaşamı daha da zorlaştıran hükümet kısa süre önce sosyal sigorta primlerinde de artışa gitmiştir. Şimdi de sigortalılar ve emekliler dahil her kesimden devlet hastanelerinde ücret alınmaktadır. O zaman gerek sosyal sigortalarda, gerekse kamuda çalışanlardan kesilen sağlık primlerinin ne anlamı kalmaktadır? Bu primler nereye gitmektedir? UBP hükümeti bir yandan Anayasa’yı ve sosyal devlet ilkelerini çiğnerken, diğer yandan da çalışanlardan aldığı primlerin üzerine yatmaktadır. Bunun hesabı mutlaka sorulacaktır.”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in tepkileri savuşturmak için “ücretler gönüllülük esasına göredir” diye açıklamada bulunduğuna da dikkati çekerek, bunun ‘softa şaşırtması’ olduğunu belirtti.

Gönüllülüğün ve bağış’ın tanımından isteyenin ve istediği kadar bağış yapması sonucu çıkması gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu halbuki, ‘Hükümetin hangi işlem için ne kadar ücret alınacağını belirleyip basın yolu ile açıklamış olmasından herkesin ödemekle yükümlü olduğu sonucu çıkmaktadır’ dedi

Yorgancıoğlu, hastane veznelerinde herkesten ve zorunlu olarak bu ücretlerin istendiğini ve bu nedenle de birçok hastanın zor durumda kaldığını söyledi ve Başbakan ile Sağlık Bakanı’nı halka karşı dürüst olmaya çağırdı.