Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de başlattığı süresiz grevin ikinci gününde de eylemcileri yalnız bırakmadı.

Belediye binası önünde süren gergin bekleyişe ortak olan parti yetkilileri, eylemcilerle görüşerek destek belirtti. Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’na eşlik eden heyette, milletvekilleri Kadri Fellahoğlu, Mustafa Yektaoğlu, Özdil Nami ve Lefkoşa İlçe Başkanlığını yürüten Mehmet Ceylanlı ile CTP-BG’li LTB Meclis Üyeleri yer aldı.

SORUMLULUK UBP’NİNDİR

UBP Hükümeti’nin her alandaki sorumsuz tavırları nedeniyle bugünlere gelindiğini vurgulayan Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin kendi partisinin belediye başkanını denetlememiş olmasını sert bir şekilde eleştirdi. “Yasa ve kural dışı icraatlara partisinin menfaati için göz yuman UBP, LTB’nin içinden çıkılamaz bir noktaya gelmesinde en büyük sorumluluk sahibidir” diyen Yorgancıoğlu, Sayıştay raporlarının ve belediye başkanı aleyhine mahkemelerde olan davaların bunun kanıtı olduğunu söyledi. Bütün bu gerçekler ortada dururken sorumluların yargılanması yerine bunun bedelinin çalışanlara ödetilmek istenmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, sonuna kadar çalışanların yanında olacaklarını belirtti.

SUÇLULAR DERHAL YARGILANMALI

“Ülkemizin bugünkü ortama taşınmasındaki en önemli etken ‘yapanın yanına kalır’ anlayışının hayat bulmasıdır” diyen Yorgancıoğlu, LTB’yi bugünlere taşıyanların yargılanması sağlanmadığı sürece alınacak hiçbir tedbirin Lefkoşa’nın geleceğini kurtarmaya yetmeyeceğini kaydetti. Bu nedenle iktidarın yapması gereken en önemli işin, yargı sürecinin önünü açmak olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, dosyaların polise intikali için savcılığa talimat verilmesi ve davaların biran önce sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Yorgancıoğlu, “Lefkoşa halkı bugün içinde yaşadığı koşulları hak etmediği gibi hakkında Sayıştay raporları olan ve dava açılan bir başkan tarafından yönetilmeyi de asla hak etmemektedir” dedi.