CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun dün akşamki itiraflarını değerlendirdi. “AK Parti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni askeri vesayetten kurtarmış olması ne denli önemli bir başarıysa, Kuzey Kıbrıs üzerinde tesis edilmeye çalışılan vesayet de o denli büyük bir siyasi ayıptır” diyen Akansoy, Egemen Bağış’ın, ‘Başbakan Küçük ile aramızda kimya uyuşması var’ sözlerinin, bu vesayetin organik boyutunu da ortaya koyduğunu belirtti.

Bir yanda Başbakan Sn İrsen Küçük, diğer yanda Cumhurbaşkanı Sn Eroğlu ve Sn Kaşif, UBP Kurultayı vesilesiyle ülkemizdeki siyasi, sosyal ve ahlaki ne kadar değer varsa hepsini yerle bir etmişler, acımasızca ve açık bir şekilde koltuk savaşına girişmişlerdir. Kanın gövdeyi götürdüğü bu acımasız savaşta, demokrasi, siyasi ahlak ve siyasi kültür adına aktörler siyasetin en ucuz, en basit, en sıradan olanına tevessül ederek ve Kıbrıs Türk toplumu ile Türkiye Hükümeti’ni de bu kavgaya çekerek daha da büyük bir körler savaşına girmişlerdir.

Yaklaşık yarım yüzyıldır, partizanlığın, gayrı yasallığın, siyasi kirlenmenin, usulsüzlüğün, adam kayırmacılığın, siyasi kıyımın, şükran edebiyatının ve Kıbrıslı Rumların mallarını peşkeş çeken anlayışın artık ayakta durması imkansız hale gelmiştir. Eski siyasi paradigma bu ülkede bitmiştir.

CTP olarak tarihimiz boyunca dış karışmacılığa ve baskıya en çok maruz kalmış siyasi hareketlerden biri olarak, gerek dün gerekse bugün, nereden ve kime yönelik gelirse gelsin dış karışmacılığın her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtmek isterim.

Dış müdahaleler, siyasi tarihimizde her zaman olagelmiş bir tür siyasi hastalıktır. Gerek bunu yapanların gerekse buna zemin hazırlayanların demokrasiyi ayaklar altına aldığını ve bunu kabul etmediğimizi, şiddetle protesto ettiğimizi açıklamak isterim.

Bu ve buna benzer siyasi müdahaleler başta Türkiye ile Kıbrıslı Türk halkları arasındaki ilişkinin bozulmasına neden olmakla birlikte, gerek sosyal gerekse siyasal ilişkilerde kolay kapanmayacak yaralar açmıştır, açmaktadır. Bu bağlamda, basına yansıyan ve TC Lefkoşa Elçiliği’nin de bu tür müdahalelerin tarafı olduğunun açıkça belirtilmesi, Türkiye’ye görev ziyaretine giden Bakanların saf değiştirerek dönmesi üzerinde durulması gereken konulardır. AK Parti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni askeri vesayetten kurtarmış olması ne denli önemli bir başarıysa, Kuzey Kıbrıs üzerinde tesis edilmeye çalışılan vesayet de o denli büyük bir siyasi ayıptır. Sayın Egemen Bağış’ın, “Başbakan Küçük ile aramızda kimya uyuşması var” demesi, bu vesayetin organik boyutunu da ortaya koymaktadır.

Cumhurbaşkanı Sn Eroğlu’nun yapmış olduğu, “Ne CTP’liler, ne TDP’liler, ne de başka partililer böyle bir baskı altında kalmadı” açıklaması ile CTP’nin baskı altına alındığını ifade etmesi bir itiraftır. Bu itirafı yapması tarihseldir. CTP’ye yönelik siyasi operasyonların ve baskıların baş aktörü olan Cumhurbaşkanının şu anda bunu itiraf etmesi siyasi tarihimiz açısından ibret verici bir durumdur.

Kıbrıslı Türkler, kendi siyasi iradelerine sahip çıkmak için gerekli olan her alanda demokratik değerlerine şiddetle sarılacaktır. Kıbrıslı Türk insanına güvenen ve değer veren bir siyasi parti olarak demokrasiyi sahipsiz bırakmayacağımızı, CTP-BG olarak her fırsatta bu halkın da bir iradesi olduğunu haykıracağımızı belirtmek isterim.

Asım Akansoy

Genel Sekreter