Haspolat Sanayi Bölgesi alt yapı ve çevre koşulları bakımından çöplüğü aratmıyor. Fiziki koşulların yetersizliğinden dert yanan sanayiciler ürettikleri malı da satamıyor.

Yeşil Hat Tüzüğü’nün etkin şekilde kullanılamamasından şikayet eden iş insanları, Kaymaklı Kapısı’nın açılması için yetkililere çağrıda bulundu. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve beraberindeki heyet bugün Haspolat Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle buluşarak bölgede yaşanan sorunlarla ilgili bilgi aldı. Yorgancıoğlu ile birlikte CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Lefkoşa Milletvekilleri Kadri Fellahoğlu ve Özdil Nami de ziyarete katılarak Haspolat Danışma Kurulu üyeleriyle görüştü.

SANAYİ BÖLGELERİ İÇİN ÖZERK BİR YAPI OLUŞTURULMALI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ülkedeki tüm sanayi bölgelerinde yaşanan sorunların birbirine benzediğine dikkat çekerek devletin bu alanda yeniden organize olarak sanayicinin dertlerine çözüm bulması gerektiğinin altını çizdi. Sanayi bölgelerinde mevcut durum itibariyle ciddi bir yetki karmaşası yaşandığını söyleyen Yorgancıoğlu, bu olumsuz durumun en fazla yerli sanayici ve esnafı etkilediğini ifade etti. Bu konuda parti olarak çalışmalar gerçekleştirerek sanayi bölgelerinin tümünün yönetileceği bir kurumsal yapının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Sanayi Odası ile Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’nin de içerisinde olacağı devletin mali olarak desteklediği özerk bir yapı oluşturularak ülkedeki tüm sanayi bölgelerinin yönetimi bu çatı altında toplanmalıdır” dedi. Ülkede yerli sanayinin ve ihracatın desteklenmesi ve önünde bulunan engellerin hükümet edenler tarafından kaldırılması gerekliliğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Gelecek dönem hükümetimizde en fazla ihracatın önünü açarak yerli üretimin desteklenmesi konusunda mesai yapacağız” diyerek kendi kendimizi yönetmenin en önemli unsurunun kendi ayaklarımız üzerinde duran bir ekonomi yaratmaktan geçtiğini ifade etti.      

YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR

Haspolat Danışma Kurulu Başkanı Derviş Köroğlu ise 1974 yılından beridir Haspolat bölgesinin devlet tarafından unutularak kendi kaderine terk edildiğini ifade etti. Kendilerini ziyaret eden CTP-BG heyetine teşekkürlerini ileten Köroğlu, Haspolat Sanayi Bölgesi’nin en büyük sorununun yol ve altyapı olduğuna dikkat çekti. Köroğlu, “İşyerlerimize gelmek için kullandığımız yol çok acil olarak yeniden yapılmalıdır” dedi. Çevre konusunda bölgeye girer girmez çok büyük bir düzensizliğin göze çarptığını söyleyen Köroğlu, yaşanan sorunları yıllardır devlet yetkililerine iletmelerine rağmen herhangi bir sonuç alamadıklarının altını çizdi. Bölgede çok ciddi bir yetki karmaşası olduğunu ifade eden Köroğlu, Haspolat Sanayi Bölgesi’nde yetkinin Lefkoşa Türk Belediyesi’ne mi, Sanayi Dairesi’ne mi yoksa Karayolları Dairesi’ne mi ait olduğu konusunda bir konsensüsün olmadığını söyledi. Yolların çok kötü durumda olduğunu anlatan Köroğlu, bölgeye su taşımak için gelen su tankerlerinin çıkarttığı toz yüzünden birçok işyerinin kullanılamayacak derecede etkilendiğini belirtti. Arıtma tesisinden çıkan pis kokuların bölgeyi yaşanamayacak derecede etkilediğinin altını çizen Köroğlu, kaldırımların ot tarlasına döndüğünü ve sanayi bölgesinde çok ciddi bir kaos yaşandığını ifade etti.

 

YEŞİL HAT TÜZÜĞÜ YILDIRDI, KAYMAKLI KAPISI AÇILSIN!

Altyapı sorunlarının yanında yerli üreticiler olarak ihracat alanında çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Köroğlu, bu alanda devletten gerekli desteği alamadıklarından şikayetçi oldu. Bölgede bulunan birçok sanayicinin “Yeşil Hat Tüzüğü” kapsamında Güney’e mal sattığını vurgulayan Köroğlu, Rum Devleti’nin kuzeyden alımın azaltılması için birçok tedbir aldığını ve bu yüzden çok büyük mücadeleler ile güneye mal satmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. Rum Yönetimi’nin birçok teknik konuda engellemeler yaparak kuzeyden yapılacak olan alışverişin ve ihracatın önünü kesmek için bilinçli bir politika izlediğini ifade eden Köroğlu, yerli sanayicinin ise kendi devletinde bu konularda yaşanan sıkıntıları aşmak için herhangi bir destek alamadığından şikayet etti. Güney ile ticaretin rahat yapılabilmesi için Kaymaklı Kapısı’nın açılarak mal alışverişinin bu kapı üzerinden yapılması talebini ileten Köroğlu, mevcut durumdan dolayı büyük bir sıkıntı yaşadıklarının altını çizdi.