Soma’daki facia: Kader değil, iş cinayeti!

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, Türkiye Manisa’da Soma Maden Ocaklarında yaşanan facia ile ilgili açıklama yaptı. Erk, resmi olmayan rakamlara göre 500’e yakın işçinin hayatını kaybettiği olayın kader değil iş cinayeti olduğunu söyledi. Erk, “Türkiye kamuoyu gibi ihmalin sorumlularının en sert şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz” dedi.

Açıklama şöyle:

Türkiye Manisa’da Soma Maden Ocaklarında yaşanan yangın sonucu hayatını kaybeden yüzlerce maden işçisinin hazin sonu tüm dünya gibi bizleri de derinden etkilemiştir. Resmi olmayan rakamlara göre 500’e yakın işçinin hayatını kaybettiği bu facia, kader değil bir iş cinayeti niteliğindedir.

Gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması, gerekli yasaların güncellenerek hayata geçirilmemesi işçi haklarına ve insan yaşamının kutsallığına verilen değerin de göstergesidir. Neo-liberal politikaların öngördüğü taşeronlaşma, iş güvenliğinden yoksun çalışan yüzlerce kişinin canını almıştır. Bu da kapitalizme karşı birlikte mücadele etmenin değerini daha da yükseltmiştir.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi bu ihmalde sorumlu olan tüm yetkililerin bulunup, en sert şekilde cezalandırılmalarını Türkiye kamuoyu gibi bizler de beklemekteyiz. Ülkeyi yasa boğan olayda yaşamını kaybedenlerin acılarını paylaştığımızı belirtir, yaslı Türkiye halklarına baş sağlığı, yaralı işçi yoldaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri
14.05.2014