Yıldızlı belediyecilikte tecrübe hizmete dönüşecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, 29 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerde CTP-BG’nin yönetimindeki yıldızlı belediyelerde tecrübenin hizmete dönüşeceğini ve bunun da halka yansıyacağını belirtti.

BRT’de Osman Kurt’un programına konuk olan Hakan Kuntay, yerel seçimlerdeki hedeflerinin en az 14 belediye olduğunu dile getirdi. CTP-BG’nin her yönüyle seçime hazır tek parti konumunda olduğunu vurgulayan Kuntay, parti olarak yerel yönetimleri yerinden yönetme çabasında olduklarına dikkat çekti. 2010 yılındaki yerel seçimlerde yayınlanan manifestoya göre bu seçimlerde bir miktar değişikliklere gittiklerini ifade eden Kuntay, insana ve çevreye dair birçok yeniliğe yer verdiklerini anlattı. Yerel yönetimlerde en çok önem verdikleri konunun denk bütçe olduğunun altını çizen Kuntay, belediyelerde mali yapının şeffaf ve denetlenebilir olmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bu sıkıntının ortaya çıktığını ve belediyenin batma noktasına geldiğini hatırlatan Kuntay, yeni Belediyeler Yasası’yla birlikte belediye başkanlarının krallık kurmasının mümkün olmayacağını da kaydetti.

9 BELEDİYEDE DENK BÜTÇE
CTP-BG’ye ait 9 belediyede denk bütçe oluşturmayı başardıklarını dile getiren Hakan Kuntay, bir tek Yeniboğaziçi Belediyesi’nde maddi sıkıntı yaşandığını, bunun da sebebinin geçmişten gelen borçlardan kaynaklandığını ifade etti. Bu borçların da yapılandırıldığını kaydeden Kuntay, Yenierenköy, Lefke, Dipkarpaz ve Serdarlı gibi belediyelerde büyük sıkıntılar yaşandığına değindi. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir yıl öncesine kadar ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Kuntay, bir yıllık süreye rağmen CTP-BG’nin LTB’de de işleri yoluna koymayı başardığını belirtti.

2 AY ÖDEMEYEN BELEDİYENİN KATKI PAYI KESİLECEK
Birçok belediyede çalışanların sosyal haklarından mahrum bırakıldığını söyleyen Hakan Kuntay, sosyal yatırımların yapılmaması konusunun önüne geçmek için yeni yasada buna yönelik bir madde hazırlandığını da belirtti. Yeni yasaya göre çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını 2 ay üst üste yapmayan belediyeler için katkı payının kesileceğini açıklayan Kuntay, mutlu kentlerde yaşamanın en temel taşlarından birisini denk bütçenin oluşturduğuna dikkat çekti. CTP-BG’ye ait tüm belediyelerde belediye meclis toplantılarının halka açık ve naklen yayınlanması için bir çalışma başlattıklarına vurgu yapan Hakan Kuntay, LTB’de bu uygulamanın hayata geçirildiğini ve vatandaşların da katılımıyla yeni fikirlerin doğduğunu anlattı.