Kıbrıs Sorunu AB açısından ele alındı

AB Kıbrıs Temsilciliği’nin Brüksel’de Kıbrıslı kadınlara yönelik düzenlediği bilgilendirme gezisinde CTP temsil edildi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Çiçek Göçkün, 9-12 Ekim tarihleri arasında Avrupa Birliği Kıbrıs Temsilciliği ev sahipliğinde Brüksel’de gerçekleştirilen ve Kıbrıslı kadınlara yönelik bilgilendirme gezisinde yer aldı. Geziye Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden siyasi parti ve sendikalardan kadın temsilciler katıldı. Grup, Avrupa Birliği’nin işleyişi ile ilgili genel bilgi alırken aynı zamanda Avrupa Birliği’nin toplumsal cinsiyet eşitliği, Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için kullandığı fonlar ve Kıbrıs Cumhuriyeti için harcanan yapısal fonlar hakkında bilgi verildi.

ORTADOĞU VE KIBRIS’TA BARIŞ SÜRECİ ELE ALINDI
Avrupa Parlementosu Başkanı Martin Schulz’un açılışını yaptığı Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının sergilendiği fotoğraf sergisine de katılan kadınlar, Avrupa Birliği penceresinden Kıbrıs Sorununa bakma ve değerlendirme şansı buldu. Kıbrıslı AB Komisyon üyesi İnsancıl Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides ve AB Parlementosu’ndaki Kıbrıslı parlementerlerle de özel olarak bir araya gelen ekip hem Ortadoğu’da yaşananlara hem de Kıbrıs’taki barış sürecine dair fikir alışverişinde bulundu. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadının çatışma ve barış inşasına ilişkin konumuna değinen
kadınlar arasında oldukça pozitif bir iletişim kuruldu ve Kıbrıs’ta da geliştirilmek üzere arkadaşlık ve işbirliği kadınlar arasında yeşerdi.