CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Halkı’nın verdiği tarihi mücadeleye değinerek, “Çok kayıplar verdik, bunu kendi kendimizi yönetmek, ekonomimizi iyileştirmek ve güvenliğimizi sağlamak için yaptık. Ama görüyoruz ki her alanda zafiyet yaşanıyor. Sorunların çözümü için federal çözümün yolu bulunmalı” dedi.

Yorgancıoğlu, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Halkı’nın bugünlere gelene dek zorlu yollardan geçtiğini ifade etti. Bugün aynı koşullar olması halinde Kıbrıs Türk Halkının yine aynı kavgayı vereceğinden emin olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, verilen tüm mücadelelerin sonunda bugünü değerlendirdiğinde güvenli bir ortamda yaşama dışında diğer tüm alanlarda çok büyük sıkıntılar yaşandığını sözlerine ekledi.

Güvenlik alanında belli bir aşamaya gelinmesine rağmen kendi kendini yönetme ve ekonomi alanlarında sıkıntı içerisinde olunduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, ekonominin sağlam temeller üzerine oturtulmadığından dolayı bugün işsizlik sorunu nedeniyle gençlerin ülkeden göç ettiğini söyledi. Ülkedeki bugünkü yapının uluslararası hukuk içerisinde yer almadığına da değinen Yorgancıoğlu, uluslararası tanınmamışlıktan kaynaklanan sorunlardan dolayı federal bir çözüm yolunun bulunmasının şart olduğunu söyledi.

ERSAN: PARTİLER ÜSTÜ BİR KONUMDAYIZ

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan ise CTP Genel Başkanı’nı dernekte ağırlamaktan dolayı büyük bir sevinç yaşadıklarını dile getirerek Yorgancıoğlu’na teşekkür etti. Ülkedeki en çok üyeye sahip olan dernek olarak tüm siyasi kesimlere eşit mesafede durduklarını ifade eden Ersan, “Dernek olarak partiler üstü bir konumda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi. Ziyaretin Muratağa, Sandallar Katliamı’nın yıldönümüne denk gelmesinin ayrıca bir anlam ifade ettiğini belirten Ersan, yurt içinden ve yurt dışından tüm kesimlerin derneklerini ziyaret etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yurt içinde ve dışında çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Ersan, 24-28 Ağustos tarihlerinde kardeş derneklerin daveti üzerine İstanbul’a giderek bir dizi ziyaretler gerçekleştireceklerini söyledi.