Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs İşlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Kuzey Kıbrıs’ta bugün yaşanmakta olan fiili gerçekliğin çok uzağındaki açıklamaları ve demokratik değerlerimizi gözetmeyen nitelemeleri kabul edilir değildir.

Ülkemizde halen görev başında yasa tanımaz, beceriksiz ve her şeyden öte yalancı bir hükümet görev başındadır. Bu hükümet Kıbrıs Türk Halkının hiçbir hassasiyetine saygı göstermemekte ve kendine ait hiçbir başarı ortaya koyamamaktadır. Halkımızın gerçeklerine tamamen yabancılaşmış bu hükümetin sağladığı verilerle dost ve kardeş bir ülkenin bakanı gibi değil de daha ziyade icranın başındaki bir şahsiyetmiş gibi beyanlarda bulunan Sayın Beşir Atalay’ın bu açıklamaları Kıbrıs Türk Halkını çok rahatsız etmektedir. Kıbrıs Türk demokrasisinin ayrılmaz bir unsuru olan sendikalarımızı uygulamaya çalıştıkları programın önünde bir engel olarak görmek ve halkımızın çıkarlarını gözetmeyen yasal düzenlemelerin Anayasa bile ihlal edilerek gerçekleştirilmesi için ısrarlı olmak övünülecek bir durum değildir. Halkımızın mağduriyeti her gün daha da artarken uyguladıkları ekonomik programın başarısından dem vurmak da gerçekçi bir yaklaşım değildir. Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme iradesini hazmetmeyerek ısrarlı şekilde müdahalede bulunmak, üstelik şimdi olduğu gibi 20 Temmuz gibi hassas bir dönemin ve adayı ziyaretlerinin arifesinde gereksiz gerilimlere yol açacak açıklamalarda bulunulmuş olması büyük bir talihsizliktir.
 
Sayın Beşir Atalay’a hatırlatmak isteriz ki, Kıbrıslı Türklerin de, Türkiye’nin de çıkarı karşılıklı saygıya ve yarara dayalı ilişkilerin kurulup geliştirilmesindedir. Buyurgan ve emrivakilerden ibaret tavırlarıyla Sayın Atalay bu ilişkilerin akamete uğramasını tercih etmemelidir. Bizim tercihimiz bu değildir ve parti olarak Türkiye ile aramızdaki ilişkilerin eşitlik ve saygı temelinde gelişerek devamını savunduğumuz bilinmelidir.
 
Özkan Yorgancıoğlu
CTP-BG Genel Başkanı