CTP-BG İskele İlçesi Boğaziçi Ocak Örgütü, örgüt binasının restorasyonuna katkı sağlamak için geçtiğimiz akşam (12 Temmuz) Boğaziçi’nde dayanışma gecesi düzenledi.

CTP-BG Boğaziçi örgüt binası önünde gerçekleştirilen dayanışma gecesine, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve çok sayıda CTP’li katıldı.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu gecede yaptığı konuşmada Boğaziçi köyünün CTP tarihinde önemli bir mihenk taşı olduğunun altını çizdi. Kıbrıs Türk Toplumunun geçmiş yöneticilerin elinden çok çektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Hiçbir zaman ne ülkede barışa ulaşmaktaki kavgadan ne de kendi kendini yönetme ve demokrasi kavgasından vazgeçmedik” dedi.

 

YORGANCIOĞLU: KIBRIS TÜRK HALKI TARİH BOYUNCA SÖMÜRGECİLERE DİRENDİ

Kıbrıs Türk Halkının geçmişten gelen ‘kendi kendini yönetme’, ‘başkalarının boyunduruğu altına girmeme’ alışkanlıklarına sahip olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, Kıbrıs’ı bugüne dek tarihte birçok ülkenin yönetmesine rağmen Kıbrıslı Türklerin bu özelliklerinden dolayı kalıcı olamadıklarını vurguladı. Kıbrıs Türk toplumunun bugünlerde de çok zor günler yaşadığını ifade eden Yorgancıoğlu, “Bir taraftan yeniden yapılandırılması gereken bir ekonomik yapı varken diğer yandan da bizleri yönettiğini iddia edenlerin başkalarının talimatlarıyla yönetildikleri bir dönem yaşamaktayız” dedi.

Bugün ülkeyi yönetenlerin; ülkeyi hem ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda hem de siyasi iradeyi temsil etme açısından çok kötü bir şekilde yöneterek işleri yüzlerine gözlerine bulaştırdıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, UBP’nin başkalarının taleplerini yerine getirmek için el pençe divan durmakta olduğunun altını çizdi. Böylesi bir ortamda her zaman Kıbrıs Türk Toplumuna önerlik eden CTP-BG’nin her açıdan daha güçlü olması gerektiği üzerinde duran Yorgancıoğlu, Boğaziçi köylülerinin bu kavgada daha iyi yer alabilmeleri için çok daha iyi şartlarda bir örgüt binasına sahip olması gerektiğini belirtti.

 

SENNAROĞLU: CTP HALKIN EGEMENLİĞİ İÇİN KURULMUŞTUR

Dayanışma yemeğinde konuşan CTP-BG İskele Milletvekili ve İlçe Başkanı Önder Sennaroğlu, CTP’nin çok zor koşullar altında kurulduğunu, o dönemdeki siyasi yapının yer altındaki örgütler aracılığıyla siyaset yapılan tek sesli bir askeri dönem olduğunu ifade etti. Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs sorunu nedeniyle üretimden koparıldığını vurgulayan Sennaroğlu, o dönemde insanların askeri bir disiplinle yönetildiği yıllar olduğuna dikkat çekti. Yaratılan düzenin asker-sivil yöneticilerin egemenliğinin de olduğunu söyleyen Sennaroğlu, “CTP-BG, Kıbrıs Türk Toplumu içindeki tepeden inme bir yönetim anlayışını reddeden, çoğulcu demokrasinin ve halk egemenliğinin yerleşmesi için girişimleri başlatmak için kurulmuştur” dedi. CTP-BG’nin amaçları doğrultusunda örgütlenmesini gerçekleştirdiği ilk köylerden birisinin de Boğaziçi köyü olduğunun altını çizen Sennaroğlu, o dönemde bu örgütlenmenin oluşmasına katkı koyanları minnetle andıklarını ifade etti. O karanlık dönemlerden itibaren Boğaziçi köyünde ocak örgütünün bulunduğunu vurgulayan Sennaroğlu, bugünkü örgüt binasının partinin geçmişine yakışır bir şekilde olması için kolları sıvayarak birçok girişimde bulunduklarını sözlerine ekledi.