CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu önceki gün (10 Temmuz) katıldığı bir televizyon programında Başbakan İrsen Küçük’e sert eleştirilerde bulundu.

Yorgancıoğlu, siyasi kültürümüze gölge düşürdüğünü söylediği Küçük’ün her konuda olduğu gibi LTB konusunda da yalan söylediğini savundu. Yorgancıoğlu, “Başbakan İrsen Küçük’ün, ‘İki milletvekili görevlendirip yollamama rağmen toplanamadılar’ demesi kabul edilemez bir tutumdur. Gelen iki milletvekilinden biri Meclis Başkanı Hazan Bozer diğeri ise kâtiplik görevi yapan Mutlu Atasayan’dı” dedi.
 
“UBP BİZE DEĞİL HALKA HAKARET EDİYOR”
Alınan duyumlara göre Başbakan İrsen Küçük’ün milletvekillerini arayarak toplantıya gelmemeleri ile ilgili olarak istemde bulunduğunu ve nisap sorunu ile Meclis’in toplanmasını engellediğini belirten Özkan Yorgancıoğlu, “UBP’nin bu tavrı bizlere karşı değil halka karşı yapılmış bir hakarettir. Bizler halkı temsilen Meclis’te bu işleri soruşturmakta, öneriler sunmaktayız. UBP Hükümeti yasanın kendilerine vermediği bir yetkiyi kullanıyor, suç işliyor ve Meclis’in toplanmasına da engel oluyor” dedi. Özkan Yorgancıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:
“Başbakanın belediyedeki sorunların muhalefet partileriyle yaptığı toplantıda görüşüldüğünü söylemesi de yalandır. Partiler orada Anayasa değişikliği, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nı görüşmek için toplandılar. Belediye konusu ise toplantının sonunda gündem olarak ortaya atıldı ve Başbakan bizlerden Meclis üyelerini toplantılara göndermemizi talep etti. Bizler de bunu asla kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bizlerin ‘hayır’ oylarına rağmen yapılan usulsüzlüklerin ortada durduğu sürece suça ortak olmayacağımızı kendisine ifade ettik. Başbakan bunları söyleyerek alınan karar hakkında bize bilgi verdiklerini ifade eden açıklamalarda bulunuyor fakat bizim kendisine verdiğimiz yanıtı; bu işin anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu ve kabul etmeyeceğimizi belirttiğimizi söylemiyor. Tıpkı ‘Başsavcılıktan görüş alarak bu kararı aldık’ demesi gibi… Hatırlayacağınız gibi bu da Başsavcılık tarafından yalanlanmıştı.”
BULUTOĞLULARI YARGILANMALIDIR!
Dünyanın hiçbir yerinde seçilmişlerin yerine hükümet tarafından atananların seçilmiş kişilerin yetkilerini kullanmaya hakkı olmadığını belirten Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, “Biz bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık ve konuyla ilgili olarak da mahkemenin en erken zamanda bir karar üretmesi için talepte bulunduk. Cemal Bulutoğlulları yanlış yapmıştır ve yargılanması gerekmektedir. Fakat bu işin yapılacağı yer mahkemelerdir, bu işin yapılacağı yer ne hükümettir ne de UBP’dir. UBP’nin Cemal Bulutoğluları’na karşı almış olduğu bu karar yasalarımıza bir saldırı, adı konmamış bir sivil darbedir. Hükümet bu konuda iyi niyetli bir çözüm isteseydi 4 ay önce polise giden Sayıştaylık dosyalarının hızlandırılmasını talep ederdi. Bizim meclis üyelerimiz dört aydan sonra dün polis tarafından ifade vermeye çağrılmıştır. Hükümet, Cemal Bulutoğlulları’nı suçlu bulduğu için görevden uzaklaştırmış olmasına rağmen partiden atmıyor. Tüm bu tablo Cemal Bulutoğluları ile UBP arasındaki derin ilişkiyi ifade ediyor” şeklinde konuştu.
 
MAAŞLAR 20 TEMMUZ HATIRINA ÖDENDİ
“Hükümet işçilerin maaşını 20 Temmuz tarihi yaklaşmasaydı ödeyecek miydi?” diye soran Yorgancıoğlu, “Bunu merak ediyorum. Çünkü önceki eylemlerde başbakan dört defa yarın ödenecek dedikten sonra işçiler ödenmişti” dedi.
‘Maaşları ödeyeceğiz’ diye açıklama yapan başbakanın, işçilere aba altında sopa göstererek perşembe günü işe başlamayanlar hakkında görüşeceğiz diye tehditler savurduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Buradan başbakana soruyorum devlette işe gitmeden para alan kişiler için ne gibi tedbirler düşünüyorsun. İrsen Küçük Hükümeti ülkeyi çok mu iyi yönetiyor da belediyeyi de yönetmeye kalkıyor. ‘Ekonomi uçtu’ diyen başbakan artan fiyatları ve fakirleşen insanları görmüyor” dedi.