CTP-BG, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara çözüm üretebilmek ve görüş alış verişinde bulunmak için başlattığı ziyaretler çerçevesinde Biyologlar Derneği’ni dün ziyaret ederek dernek yöneticileriyle görüştü.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ziyarette yaptığı konuşmada Lefkoşa’da yaşanan sorunların göz ardı edilmesinin mümkün olmadığını ve sivil toplum örgütleriyle ortak akıl ile çözüm yollarının aranması gerektiğini ifade etti.

LTB sorununda çözüm için siyasi partilerin tekelinin kırılması gerekliliğine inandıklarını belirten Akansoy, bu çerçevede sivil toplum örgütlerine ziyaretler başlattıklarını ve Biyologlar Derneği’ni de bu kapsamda ziyaret ettiklerini dile getirdi. LTB’deki sorunlar yüzünden Lefkoşa’da çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalındığının altını çizen Akansoy, Biyologlar Derneği’nin ülkede çevre konusunda çok ciddi bir baskı unsuru olduğunu söyleyerek ortak çözüm yolları konusunda görüşlerine büyük değer verdiklerini ifade etti.

Lefkoşa ve ülkenin içinde bulunduğu durumu hiç kimsenin hak etmediğini vurgulayan Akansoy, bu sorunların çözümünü sadece siyasi partilerden beklemenin doğru olmadığını söyleyerek ortak çözüm yollarının bulunması için tüm sivil toplum örgütleriyle ortak paydada birleşerek sorunlara çözüm aranmasının daha doğru olacağına inandıklarını belirtti.

SARPTEN: İLK KEZ SİYASİ BİR PARTİ BİZİ ZİYARET ETTİ

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten de ziyarette yaptığı konuşmada derneklerini ilk defa siyasi bir partinin ziyaret ederek görüşlerini sorduğunu belirterek CTP-BG’ye teşekkür etti. Siyasi partilerin kendileri gibi üye sayısı az derneklerle görüşmeyi tercih etmediklerine değinen Sarpten, dernek olarak geçmişte hükümetteki yanlış uygulamalarında CTP-BG’yi eleştirdikleri gibi bugün de UBP’yi eleştirmekten geri durmadıklarının altını çizdi.

Lefkoşa genelinde Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile ilk çatışmayı dernek olarak kendilerinin yaşadığını anlatan Sarpten, bilinçsizce dere yataklarının ıslahı adı altında çevrenin yok edilmesine karşı çıktıkları için başkan ile yıllar önce karşı karşıya geldiklerini ifade etti.

LEFKOŞA’DA ÇOCUKLAR HASTALANIYOR

Belediye çalışanlarının haklı grevleri nedeniyle toplanmayan çöplerin insan sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini vurgulayan Sarpten, hastanelere karın ağrısı ve ishal şikayeti ile başvuran çocuk sayısında artış olduğunu ve ilerleyen günlerde bu sayıda daha da artış olabileceği endişesi taşıdıklarını dile getirdi.

Bu sorunun çözümü için sivil toplum kuruluşu olarak her türlü platformda ses vermeye çalıştıklarını söyleyen Sarpten, sivil toplum ağı olarak Yüksek Mahkeme Başkanı’nı ziyaret etiklerini ve Polis Genel Müdürü ve Başsavcılıktan da randevu talep etiklerini belirtti.