“Kadın-erkek eşitliği” tartışıldı

AKM’de, "1’inci Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konferansı" adı altında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen konferansa Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, bazı CTP’li milletvekilleri, sendika temsilcileri ve CTP’li kadınlar katıldı.
Açılış konuşmasını CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi’nin yaptığı konferansın moderatörlüğünü Evren Bağlarbaşı Özerden yaptı.
Konferansta, CTP Kadın Kolları kurucu üyesi, Mağusa İlçesi Kadın Kolu Başkanı Dudu Soyer "Deneyimin Tarihsel Süreci: CTP Kadın Kolları’nın Oluşturulmasındaki Etkenler"; DAÜ Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Fatma Güven Lisaniler "Kadın Erkek Eşitliği: Kuzey Kıbrıs Gerçeği"; Sosyal Kalkınma ve Cinsiyet Eşitliği Politikaları Merkezi’nden Ceren İşat "AB Kadın-Erkek Eşitliği Politikaları ve Türkiye Örneği"; Sosyolog ve CTP-BG Kadın Kolları Genç Üyesi Doğuş Derya da "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sağlamada Gelecek Hedeflerimiz" konularında sunum yaptı.
Emel Kişi
CTP Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi konuşmasında, 8 Mart dünya kadınlar günün kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığının ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için çok özel bir gün olduğunu belirtti ve bu günün kadınların eşitlik mücadelesi için bir simge olduğunu söyledi.
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin her şeyden önce bir insan hakları ilkesi ve hükümetlerin olduğu kadar toplumun tüm kesimlerinin de sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Kişi, "sosyal adalet ve demokrasi için bunun kaçınılmaz olduğunu kabul ederek hareket etmeliyiz. Sosyal, ekonomik, politik alanda eşitlik sağlamak temel hedef olmalıdır" dedi.
Kişi, CTP’nin sosyal adalet, barış, eşitlik ve demokrasi ile kadın hakları mücadelesinde önemli izler bıraktığını ifade ederek, aynı ilkelerle mücadelelerini sürdürdüklerini vurguladı.
AB uyum sürecinin gündeme girmiş olduğu bu günlerde, toplumsal cinsiyet eşitliği ihtiyacının toplumun tüm kesimlerinde tartışılması gereğine ve uluslar arası toplum ve AB’yle bütünleşmek amacıyla bu alanda da iyileştirme yapılması gerektiğine inandıklarını dile getiren Emel Kişi, CTP-BG’nin ve özelde de CTP-BG kadın örgütünün bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Kişi, "Eşitlikçi demokrasinin sadece partimizde değil, tüm toplumda, tüm Kıbrıs adasında ve dünyada yerleşmesine, sosyal adalet ve barış için dayanışma içinde olmamız gerektiğine inanarak adamızda kalıcı barışın tesisine olan özlemimizle hepinizi selamlıyorum" diye konuştu.
Dudu Soyer
Mağusa İlçesi Kadın Kolu Başkanı Dudu Soyer ise Kıbrıs’ta kadın hareketinin 1975-1976 yıllarında başladığını ifade ederek, 1977 yılında kadının toplumdaki yerini alması amacıyla Yurtsever Kadınlar Birliğini kurduklarını söyledi.
Eşit iş eşit ücret hedefiyle başlattıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Soyer, kadınların ilk kez 1979 yılında pahalılık nedeniyle yürüyüş düzenlediklerini belirterek, o günden bugüne kadınların mücadele sürecini anlattı.