CTP-BG Gençlik Örgütü, Güneydeki seçimin ilk tur sonuçlarını değerlendirdi:

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy, Güney’de geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin ilk tur sonuçlarını, “olabilecek en iyi sonuç” olarak değerlendirdi.

Akansoy CTP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamasında, Kıbrıs Rum kesimindeki ilk tur seçimlerin ardından, toplumlar arasındaki çözüm ve barış umutları artmaya başladığına işaret etti.

Yıllarca çözümden uzak, ve sürekli “ötekini” suçlayan, uzlaşı ve diyalog kültüründen uzak liderlerle sürdürülen politikaların, yerini uzlaşmacı olarak kabul edilen liderlere bırakacak gibi göründüğünü kaydeden Akansoy, “Kıbrıs Türk halkının gelişmesini ve dünya ile bütünleşmesini engelleyen Kıbrıs sorununda yeni aşamalar kaydedeceğimiz kesindir. Yeni Kıbrıs’ın oluşması için daha elverişli bir zeminin ortaya çıkmış olması gençlik açısından sevindirici bir gelişmedir. Kıbrıs Türk’ünün 24 Nisan Referandumunda kullandığı “evet” oyu ile birlikte gençliğin Kıbrıs’ta barış ve çözüm için ortaya koyduğu yoğun mücadele, Papadopulos zihniyetini uçurumun eşiğine getirmiştir.” dedi.

Seçimlerde alınan sonucun  CTP Gençlik Örgütü tarafından “olabilecek en iyi sonuç” olarak değerlendirildiğini vurgulayan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Erbay Akansoy, seçimlerin henüz tamamlanmamış olmasına karşın ilk turda kazanan adayların sergiledikleri vizyonun Kıbrıs sorununu çözmeye yönelik umut ve beklentilerin 2008 yılı içinde yeniden ivme kazanacağına işaret ettiğini ifade ederek, “Bu açıdan bakıldığında görüşme ve çözüm  endeksli adayların ikinci tura kalması bizler için sevindirici bir gelişmedir. Çözüme yönelik çalışmalarımızı artırmak, duygularımızla değil mantığımızla hareket etmek suretiyle mücadelemize devam etmek zorundayız. Bu sebeple önümüzdeki olası gelişmelere ve gündeme odaklanmak zorundayız.  Gelecek günler tüm Kıbrıslılar özellikle de gençler açısından çok önemlidir, “diyerek bu konuda dünyanın farklı bölgelerinde  bulunan ilgili tüm çevrelerden alınmakta olan mesajların da bu öngörüleri doğrular nitelikte olduğunu vurguladı.

Akansoy açıklamasını şöyle tamamladı:

“CTP Gençlik Örgütü olarak yurtseverlik duygumuzun ve sorumluluğumuzun gereği olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm sürecin aktif bir takipçisi olacak ve sürecin halkımızın talepleri ve belirlenen ortak ilkeler doğrultusunda ilerlemesi için her türlü katkıyı koyacağız. Bu Birleşik Kıbrıs’a olan inancımızın ve ideallerimizin bir gereği olarak algılanmalıdır.”